Uśmiech jak marzenie

Stomatolodzy twierdzą, że większość naszych problemów z zębami bierze się ze złych nawyków higienicznych. Zęby myjemy niestarannie, za krótko, zbyt rzadko wymieniamy szczoteczkę lub używamy tych ze zbyt twardym włosiem. Coraz bardziej popularne stają się w Polsce nici dentystyczne, ale inne pomocne sprzęty, dzięki którym można łatwo dostać się do przestrzeni międzyzębowych, jeszcze nie stoją na półce w każdej łazience. A szkoda, bo właśnie dzięki nim na wizyty do dentysty możesz zacząć chodzić tylko profilaktycznie, a po przeglądzie usłyszysz: "Zęby na piątkę!".

Uśmiech jak marzenie

Myję zęby idealną szczoteczką

Jaka jest idealna szczoteczka dla ciebie? O średnim lub miękkim włosiu. Zbyt twarde może podrażniać lub nawet kaleczyć dziąsła. Nie dotrze też do przestrzeni pomiędzy zębami tak łatwo, jak włosie delikatniejsze. Idealna szczoteczka musi być też nowa. Zmieniaj ją więc średnio co trzy miesiące. Nie ma natomiast większego znaczenia, czy wybierzesz szczoteczkę manualną czy elektryczną. Te ostatnie mają tylko tę przewagę, że są zwykle wyposażone w sygnał dźwiękowy, który informuje o tym, że osiągnęłaś optymalny czas mycia zębów (3 minuty). Równie ważna jak szczoteczka, jest pasta. Zarówno dzieciom, jak i dorosłym zaleca się pasty z zawartością fluoru w granicach 1000–1500 ppm (sprawdzaj to na opakowaniu).

Używam nici dentystycznej

Szczotkowanie nie wystarcza! Jeśli chcesz dokładnie oczyścić zęby, czyli usunąć resztki jedzenia i osad z przestrzeni międzyzębowych oraz spod krawędzi dziąseł, musisz używać też nici dentystycznej. W te miejsca żadna szczoteczka nie dociera. Używając nici raz dziennie, można usunąć osad, zanim stwardnieje i zamieni się w kamień nazębny. Jak wybrać odpowiednią nić? Możesz poprosić o radę swojego stomatologa albo wybrać nitkę sama, metodą prób i błędów. Nić dentystyczna musi mieć odpowiednią grubość (żeby łatwo docierała do szczelin między zębami). Powinna też rozciągać się w kontakcie z zębem. Nici różnych firm znajdziesz w aptekach. Masz do wyboru nici woskowane lub niewoskowane, nasączone fluorem i płynami bakteriobójczymi o mocnym miętowym smaku. Wśród nich na pewno znajdziesz coś dla siebie. Nitkowanie jest dość łatwe i już dwunastoletnie dzieci powinny nauczyć się, jak to robić (młodszym sama musisz nitkować ząbki). Najlepiej używać nici przed czyszczeniem zębów. Nitkę długości około 30 cm nawiń z dwóch stron na palce i wprowadzaj do przestrzeni międzyzębowych. Uważaj przy tym, żeby omijać brodawkę dziąsła. Delikatnymi ruchami przesuwaj nić do dołu po powierzchni zęba. Czynność
tę wykonuj kolejno na każdej powierzchni stycznej zęba. Jeśli wcześniej nigdy nie używałaś nici, twoje dziąsła mogą zacząć krwawić. Przyzwyczają się po kilku dniach, i problem powinien zniknąć. Jeśli nie, koniecznie powiedz o tym swojemu stomatologowi. Może krwawienie spowodowane jest chorobą dziąseł.


Dodał(a): Ola Wójcik , Piątek 08.07.2011 (aktualizacja: 2011-07-07)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (9)

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.
anza
zawsze bałam się pójść do dentysty, ale w końcu się zdecydowałam, najpierw wyleczyłam zęby, później je wybieliłam, i uśmiech 1000000x ładniejszy, trzeba tylko znaleźć dobry gabinet stomatologiczny i naprawiać szkody:)
Dodano: 2013-11-29 08:58:46 Zgłoś nadużycie
Makler
Kiedy wypadnie plomba, można samemu zakleić dziurę w zębie preparatem Plomb-r, przynosi ulgę i pomoże o kilkanaście dni opóźnić wizytę u dentysty.
Dodano: 2012-12-10 10:57:21 Zgłoś nadużycie
szyszka094
ja szczotkuję 3 razy dziennie, używam nici i po każdym posiłku używam płynu
Dodano: 2011-07-15 00:20:16 Zgłoś nadużycie
damianultras
Wspaniale się prezentuje ta kobieta na czwórkę z plusem albo nawet piątkę minus. Brakuje jej tylko trochę romantyczności w tym spojrzeniu ale uśmiech rewelacja. Wspaniała!
Dodano: 2011-07-09 19:43:50 Zgłoś nadużycie
zarapowana
Jasne, że tak. Wypadałoby jednak dodać, że szczotkowanie zębów po każdym posiłku nie jest najlepszym pomysłem. Ja w ten sposób zniszczyłam sobie szkliwo. Teraz szczotkuję dwa razy dziennie i już jest ok. Także.. wszystko z umiarem :)
Dodano: 2011-07-09 15:33:12 Zgłoś nadużycie
nataszkaaaa18
zdrowy uśmiech to podstawa :)
Dodano: 2011-07-09 09:37:36 Zgłoś nadużycie
passionfruit
Racja, białe proste ząbki to coś co prazyciąga wzrok i jest bardzo atrakcyjne.
Dodano: 2011-07-08 22:23:28 Zgłoś nadużycie
pilusx3
dokładnie zgadzam się z koleżanką niżej, zadbane zęby, to podstawa- też mam obsesję na tym punkcie, ale to chyba dobrze :)
Dodano: 2011-07-08 13:04:02 Zgłoś nadużycie
nick6
Ja wymieniam szczoteczkę co półtora miesiąca , używam co jakiś czas pasków wybielających, po każdym posiłku płuczę jamę utną płynami lub po prostu żuję gumę gdy jestem na wylocie.Ogólnie mam obsesje na punkcie ładnych zębów.No nie wiem ,ale uważam ,że nie tylko zadbane dłonie są naszą wizytówką ,ale także ładne zęby.
Dodano: 2011-07-08 11:41:58 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×