Uwaga - kleszcze!

Kiedyś kleszcz nie wzbudzał takich emocji jak teraz. Ale też nie przenosił tyle chorób i było ich dużo mniej. Co zrobić jak znajdziemy tego pasożyta u siebie lub u członka rodziny? Gdzie należy się zgłosić i jak obserwować swoje ciało?

Uwaga - kleszcze!

Uwaga - kleszcze!

Kleszcze to pasożyty z rodziny pajęczaków, które żywią się krwią swoich ofiar, czyli wszelkich żywych stworzeń, takich jak dzikie zwierzęta, ale również psy, koty oraz ludzie. Kleszcze żyją w lasach liściastych i w wysokich trawach. Dlatego po każdej wycieczce w takie miejsca należy dokładnie obejrzeć siebie i dziecko, na wypadek złapania kleszcza! Pajęczaki te przenoszą najczęściej dwie choroby: boreliozę oraz środkowoeuropejskie zapalenie mózgu. Oprócz tego przenoszą wiele innych zarazków, wirusów, bakterii i pierwotniaków.

Kleszcza należy pozbyć się jak najszybciej - najlepiej w ciągu 12 godzin. Nie należy smarować kleszcza tłuszczem (np.masłem) czy roztworem alkoholowym (np.spirytusem). Aby go wyjąć trzeba użyć pęsety i usunąć go mechanicznie. Jeśli nie czujemy się na siłach aby to zrobić, należy zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu. Po pozbyciu się kleszcza, miejsce ugryzienia należy obserwować  i wszelkie niepokojące objawy (takie jak nadmierne swędzenie, obrzęki i mocne zaczerwienienia) konsultować z lekarzem.

Źródło: MilionKobiet.pl

Przeczytaj również: 

Oczy zwierciadłem chorób! 

Mam HPV i co dalej?

Uciążliwy kamień nazębny 


Dodał(a): Ewa Nenko , Sobota 07.07.2012 (aktualizacja: 2012-07-06)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.

Zobacz również

×