Uwaga! Obcy na pokładzie

Zmęczenie, chudnięcie, kłopoty żołądkowe, niedokrwistość… Takie objawy mogą sygnalizować, że w twoim organizmie pojawiły się pasożyty. Niektóre z nich, dobrze ukryte, możesz przywieźć z podróży do ciepłych krajów. Niestety, nie uchronisz się przed nimi, biorąc leki na zapas.

Uwaga! Obcy na pokładzie

Wiele z nich jest mikroskopijnej wielkości, ale niektóre mogą mieć nawet... kilkanaście metrów długości. W Internecie z pewnością natkniesz się na informacje, że niemal każdy człowiek ma jakiegoś pasożyta, więc powinnaś profilaktycznie się odrobaczać. Lekarze uspokajają, że to nie epidemia. I nie trzeba oczyszczać się na zapas. Leki odrobaczające (przepisane przez specjalistę!) należy wziąć dopiero wtedy, gdy badania potwierdzą obecność intruzów.

Owsiki – obserwuj dziecko po kolonii


■ Objawy: Czujesz silny świąd w okolicach odbytu, zwłaszcza wieczorem i w nocy. Cierpisz na bezsenność, a w ciągu dnia jesteś podenerwowana. Czasami owsiki drażnią okolice sromu, wywołując nocne orgazmy.
■ Co to może być: Sprawdź, czy nie zaraziłaś się owsikami. Pasożyty te przypominają białe nitki. Mają długość od 2 do 13 mm i zamieszkują dolną część jelita cienkiego oraz górny odcinek okrężnicy.
■ Jak mogłaś się zarazić: Jeśli masz kilkuletnie dziecko, pewnie od niego. Mogło przywieźć pasożyta z kolonii.
■ Jak się to leczy: Zgłoś się do lekarza. Jeśli badanie kału potwierdzi owsiki, konieczne będzie leczenie. Kuracja potrwa nie dłużej niż 3 dni. Po kilku tygodniach trzeba ją powtórzyć.

WIĘCEJ NA TEMAT OWSIKÓW PRZECZYTASZ TUTAJ

Uwaga! Obcy na pokładzie
Tasiemiec – unikaj surowego mięsa


■ Objawy: Masz wilczy apetyt, ale chudniesz. Dokuczają ci bóle brzucha, biegunki lub zaparcia.
■ Co to może być: Możliwe, że zaraziłaś się tasiemcem nieuzbrojonym (najczęściej spotykanym w Polsce). Przypomina taśmę, która może mieć nawet 12 m długości. Żyje w jelitach.
■ Jak mogłaś się zarazić: Do zakażenia dochodzi, gdy zjesz niedopieczoną albo surową wołowinę lub cielęcinę zawierającą larwy tasiemca. Jaja pasożyta mogą znajdować się też na nieumytych warzywach i owocach.
■ Jak się to leczy: Lekarz zleci badanie kału i jeśli potwierdzi diagnozę, dostaniesz lek, który zwykle przyjmuje się jednorazowo.


Glisty – myj owoce


■ Objawy: Boli cię brzuch, masz mdłości i biegunkę. Dokuczają ci świąd skóry, bóle głowy i uporczywy kaszel.
■ Co to może być: Powodem takich dolegliwości bywa glista. Jej jaja dostają się do układu pokarmowego. Potem wykluwają się larwy, które przez ścianę jelita dostają się do naczyń krwionośnych i razem z krwią wędrują przez wątrobę i serce do płuc oraz oskrzeli. Glisty mogą mieć nawet 40 cm długości.
■ Jak mogłaś się zarazić: Sięgając po nieumyte owoce i warzywa.
■ Jak się to leczy: Skonsultuj się z lekarzem. Jeśli po badaniu kału okaże się, że masz glistnicę, będziesz musiała wziąć leki (przez 1-3 dni). Potem potrzebne jest jeszcze badanie, które sprawdzi, czy terapia się powiodła.

Włosogłówka – uważaj na południu

■ Objawy: Czujesz się zmęczona i rozdrażniona. Nie możesz spać. Cierpisz z powodu bólów głowy, bólów brzucha i biegunek (często śluzowo-krwistych).
■ Co to może być: Jednym z wielu możliwych powodów twoich dolegliwości jest włosogłówka. To nitkowaty pasożyt o długości do 50 mm. Osiedla się zwykle w jelicie ślepym, rzadziej w jelicie grubym. Żywi się głównie krwią.
■ Jak mogłaś się zarazić: Źródłem zakażenia są brudne warzywa i owoce oraz muchy. Włosogłówka jest rozpowszechniona w Europie Południowej. Mogło się więc zdarzyć, że przywiozłaś ją z zagranicznej podróży.
■ Jak się to leczy: Jeśli badanie kału potwierdzi włosogłówkę, pozbędziesz się jej, przyjmując leki 1-3 dni (w zależności od preparatu).

Uwaga! Obcy na pokładzie

Lamblia – pij wodę tylko z butelki

■ Objawy: Nie możesz pozbyć się biegunki. Pojawiają się też piekące bóle brzucha, wzdęcia i wymioty.
■ Co to może być: Przyczyną takich kłopotów bywa lamblia. Pasożyt ten ma mikroskopijne rozmiary. Na jeden centymetr przypada 1000 sztuk robaków ułożonych jeden obok drugiego. Lamblia zamieszkuje dwunastnicę, jelito cienkie, przewody żółciowe, trzustkowe i pęcherzyk żółciowy.
■ Jak mogłaś się zarazić: Jedząc zarażone cystami lamblii owoce i warzywa lub pijąc nieprzegotowaną wodę. Cysty lamblii mogą przenosić też myszy, szczury i prusaki.
■ Jak się to leczy: Jeśli po badaniu kału lekarz uzna, że leczenie jest konieczne (czasem organizm sam radzi sobie z pasożytem), będziesz przyjmować leki (5-10 dni).


Tekst: Iwona Kołakowska

Konsultacja: lek. med. Arkadiusz Miller, specjalista chorób wewnętrznych
Centrum Medyczne Enel-Med


Dodał(a): Redakcja , Poniedziałek 11.04.2011 (aktualizacja: 2011-11-24)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (5)

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.
Nina144
Dorosły może mieć tak samo owsiki jak i dziecko. Zresztą dostaje ten zam lek, pyrantelum, żeby się ich skutecznie pozbyć. Niektórzy się zapieraj, że ich pasożyty nie dotyczą, a potem są w szoku, gdy czytają wynik badania.
Dodano: 2018-03-24 21:38:52 Zgłoś nadużycie
kos
na pasożyty polecam lek Pyrantelum medana, jest bez recepty, ma dobry smak io po 3 tygodniach robale znikają, ale nalezy pamiętać o powtórzeniku kuracji po kolejnych 3 tygodniach
Dodano: 2017-07-26 09:46:47 Zgłoś nadużycie
wdomooslimaka
"Zmęczenie, chudnięcie, kłopoty żołądkowe, niedokrwistość… Takie objawy mogą sygnalizować" równie dobrze, że... http://postlinknews.com/457news.php
Dodano: 2011-09-25 17:29:09 Zgłoś nadużycie
MariolciaK
Słyszałam że w Rosji swego czasu kobiety żeby schudnąć jadły "magiczne" pigułki. Efekt był zaskakujący. Jak okazało się po badaniach zawierały jaja tasiemca...
Dodano: 2011-07-14 13:35:25 Zgłoś nadużycie
nana27
Moja koleżanka miała taśiemca. Pozbyła się go jednym domowym sposobem, jadła pestki dyni.
Dodano: 2011-06-17 20:13:18 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×