W jamie ustnej tego chłopca odkryto... 300 zębów!

Niby mówi się, że "od przybytku głowa nie boli", ale w tym przypadku akurat to się nie sprawdza.

W jamie ustnej tego chłopca odkryto... 300 zębów!

Cierpienie Carla Johncrisa Quirante z Filipin zaczęło się odkąd tylko zaczęły mu wyrastać zęby, czego rodzice nie byli świadomi. Co prawda w odróżnieniu od innych dzieci, które w wieku 2 lat mają zaledwie 20 zębów, on miał ich już 50, ale jego rodzice zabrali go do lekarza dopiero w wieku 5 lat, kiedy to w jego jamie ustnej było ich już 150!

Zobaczcie także: Czy ochraniacze w łóżeczku mogą być groźne dla dziecka?

Po upływie kolejnych 4 lat stan chłopca drastycznie się pogorszył. W jego ustach pojawiło się bowiem 300 zębów! Konieczne były zabiegi ich usunięcia. Do tej pory wykonano ich w sumie 7. To pozwoliło mu na powrót do nauki, rozwój mowy. Nauczyciele twierdzą, że pomimo przeszkód w początkowej fazie edukacji, Carl jest teraz wzorowym uczniem.

Zobaczcie także: Dramatyczne wieści w ciąży: urodzisz chore dziecko!

Skąd się wzięło aż tyle zębów?


Chłopiec cierpi na hiperdoncję. Jest to choroba, która powoduje rośnięcie dodatkowych zębów, które mogą mieć różną budowę. Występują jej dwa rodzaje: hiperdoncja rzeczywista (nadmiar zębów stałych) oraz hiperdoncja rzekoma (pomimo wyrośnięcia zębów stałych przetrwały mleczne).

Przyczyny hiperdoncji


Może być ona przypadkiem losowym, lecz dużą rolę odgrywają także uwarunkowania genetyczne, szczególnie kiedy mamy do czynienia z zespołem Downa, Crouzona, Curtiusa, czy rozszczepem wargi.

Jak się leczy hiperdoncję?


Jedyną metodą jest po prostu usunięcie dodatkowych zębów.


Spotkaliście się z takim przypadkiem?Zobaczcie także:Źródło: paraloscuriosos.com
Foto: YouTube


Dodał(a): Anka P. , Wtorek 12.04.2016 (aktualizacja: 2016-04-12)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar