W Mysłowicach walczą z otyłością

W tym roku wydział zdrowia Urzędu Miasta Mysłowice zorganizował program wsparcia dla mieszkańców walczących z otyłością.

MKOBIETWALKAZOTYŁOŚCIĄ 2017.jpg

Organizatorom wydawało się, że niełatwo będzie znaleźć chętnych, ale zainteresowanie propozycją przerosło oczekiwania. Okazało się, że nawet w niewielkim mieście świadomość zagrożeń płynących z nadwagi jest coraz większa. 

Zgłaszać mogli się wszyscy zainteresowani, bez względu na płeć czy status materialny, jedynym warunkiem przystąpienia do programu była potwierdzona otyłość (BMI powyżej 30). W efekcie programem trwającym od czerwca do końca listopada objęto dwudziestu mieszkańców w wieku od 35 do 60 lat. Działania Urzędu Miasta w całości finansuje Ministerstwo Zdrowia w ramach Narodowego Programu Zdrowia 2016-2020.* Celem programu jest trwała zmiana nawyków żywieniowych, zwiększenie aktywności fizycznej oraz stworzenie warunków do pokonania trudności, z jakim na co dzień borykają się jego uczestnicy. 

Część dotyczącą zdrowego odżywiania rozpoczęły indywidualne konsultacje lekarskie i dietetyczne, wywiad żywieniowy, analiza składu ciała i ułożenie diety dla każdego z uczestników. W ramach spotkań ze specjalistami mają oni okazję poznać m.in. normy prawidłowego żywienia, zasady czytania etykiet spożywczych i nazwy dodawanych do żywności substancji, których należy unikać. Istotnym elementem jest też uświadomienie biorącym udział w programie na jakie choroby narażone są osoby otyłe i jak uniknąć zagrożeń zmieniając styl życia. 

Wzmocnieniu aktywności fizycznej uczestników służą natomiast zajęcia teoretyczno-praktyczne z wykwalifikowanym trenerem. Wszyscy otrzymali też od miasta karnet na basen i do siłowni oraz indywidualny plan ćwiczeń ułożony w ramach treningu personalnego. Planowana jest także jednodniowa wycieczka w Beskid Śląski z przewodnikiem i zajęcia z nordic walking. 

Dorian Mateja, koordynator projektu w wydziale zdrowia Urzędu Miasta Mysłowice, relacjonując dotychczasowy przebieg programu potwierdza, że dwie dziesięcioosobowe grupy uczestników funkcjonują znakomicie: „Nikt się jeszcze nie poddał, choć zadanie polegające na walce z nadwagą nigdy nie jest łatwe. Wszyscy nie tylko współpracują z trenerami, ale też wspierają się wzajemnie i wymieniają informacjami. Planowane są warsztaty kulinarne, podczas których we własnym gronie, ale pod okiem dietetyka, uczestnicy będą mogli omówić swoje doświadczenia kulinarne i problemy związane ze zdrowym, ale smacznym gotowaniem”. 

Otyłość to najczęściej występująca choroba cywilizacyjna, której możemy uniknąć, ponieważ jej przyczyną są przede wszystkim złe nawyki żywieniowe i słaba aktywność fizyczna. Prowadzi do chorób układu krążenia, zmian zwyrodnieniowych układu kostno-stawowego, cukrzycy typu 2, niepełnosprawności i nowotworów, a nawet przedwczesnej śmierci. Podstawą odwrócenia trendu jest zmiana stylu życia współczesnego człowieka, a niezwykle ważnym elementem jest realizacja lokalnych programów zdrowotnych dedykowanych walce z otyłością. 

*Narodowy Program Zdrowia 2016-20, stanowiący jedno z głównych założeń ustawy o zdrowiu publicznym z 3 grudnia 2016 roku wspomaga różne inicjatywy prowadzące do  zwiększenie świadomości Polaków na temat indywidualnych zachowań prozdrowotnych. Oczekuje się, że w wyniku prowadzonych działań wydłuży się średnia długość życia mężczyzn (do 78 lat) i kobiet (do 84 lat), oraz zmniejszy się liczba zgonów zależnych od stylu życia, a także poprawi się ogólny stan zdrowia społeczeństwa.


Dodał(a): WJ , Poniedziałek 07.08.2017 (aktualizacja: 2017-08-07)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (1)

Awatar
Anonim
20 osób to trochę mało, powinno być więcej objętych takim programem, zdecydowanie! ALbo przynajmniej kilka turnusów żeby się odbyło. ALbo przynajmniej jakaś popularyzacja naturalnych środków na odchudzanie jak iqacai, ja na tych tabsach schudłam 11 kilo w dwa miesiące. A że mam chory kręgosłup to nie mogę intensywnie ćwiczyć, więc jak zbawienie! Oby więcej ludzi podejmowało wyzwanie :)
Dodano: 2017-08-10 21:58:58 Zgłoś nadużycie