Wartości odżywcze rabarbaru

W Polsce sezon na rabarbar jest dość krótki i mało urozmaicony. Zazwyczaj możemy spotkać dwie odmiany tego warzywa. Rabarbar nie jest dość popularny ze względu na swój kwaskowaty smak, który nie wszystkim odpowiada. Przyjrzyjmy się bliżej tej ciekawej roślinie.

Wartości odżywcze rabarbaru

Wartości odżywcze rabarbaru

Egzotycznie brzmiąca nazwa tego warzywa wywodzi się terenów Mongolii, Chin i Syberii. Rabarbar to warzywo bogate w witaminę A, C i E oraz kwas foliowy, potas, wapń, fosfor oraz magnez. Odmładza skórę i łagodzi trądzik. Zawarte w nim kwasy cytrynowy oraz jabłkowy, mają właściwości odkażające i oczyszczające, dlatego polecany jest w wiosennych dietach "odtruwających" organizm.

Rabarbar jest niskokaloryczny oraz jest cennym źródłem błonnika, a co więcej ma właściwości antynowotworowe. Niestety rabarbar zawiera też kwas szczawiowy, który w nadmiarze jest szkodliwy - osłabia kości i zęby. Osoby chore na nerki oraz małe dzieci powinny go unikać. Warto w tym przypadku zastosować się do zasady: co za dużo to nie zdrowo! Kwas szczawiowy ulega rozkładowi przy obróbce termicznej, więc śmiało raz na jakiś czas, możemy upiec ciasto z rabarbarem, czy użyć go wszelkiego rodzaju napojów, deserów i posiłków.

Przeczytaj również:

Warzywo sezonowe: kalafior 

Czy warto pić napoje light? 

Piramida żywieniowa dla kobiet 


Dodał(a): Ewa Nenko , Środa 01.08.2012 (aktualizacja: 2012-08-01)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.

Zobacz również

×