Witamina dnia: A

Widzisz mnóstwo suplementów zawierających witaminę A, ale nie wiesz jakie jest jej działanie i czy Twój organizm jej rzeczywiście potrzebuje? Zapoznaj się z informacjami, które dla Ciebie przygotowaliśmy!

Witamina dnia: B12

Witamina dnia: AWitamina A jest inaczej nazywana retinolem i w czystej postaci występuje tylko w produktach pochodzenia zwierzęcego. Jej naturalnym źródłem jest ß-karoten, czyli prowitamina A. Ponadto rozpuszcza się w tłuszczach, a nasz organizm magazynuje jej duże ilości.

Dorosły człowiek może mieć różne zapotrzebowanie na tę witaminę, ponieważ jest ono zależne od stylu życia. Jej źródło możemy znaleźć w częściach roślin, w których występuje karoten, czyli np. w natce pietruszki, liściach szpinaku, kopru, owocach moreli, papryce, korzeniu marchwi, przecierze pomidorowym. Bogatym źródłem ß-karotenu jest też olej palmowy. Wiele witaminy A znajdziemy
w produktach pochodzenia zwierzęcego takich jak: tran, wątroba, jaja kurze, masło.

Witamina A jest odpowiedzialna za prawidłowe funkcjonowanie komórek nabłonkowych skóry, przewodu oddechowego, przewodu pokarmowego, rogówki. Witamina ta bierze istotny udział w procesie widzenia, dlatego tez powinniśmy ją spożywać jeżeli chcemy polepszyć jego jakość, chronić skórę przed przetłuszczaniem i starzeniem się.

Jej nadmiar może prowadzić do objawów podobnych do zatrucia, czyli senności, wymiotów, zawrotów głowy itp. Witaminę A stosuje się m.in. w leczeniu suchości oka, problemów z trądzikiem.

Natomiast jej niedobór powoduje łamliwość włosów, osłabienie dziąseł, złe samopoczucie, kruchość paznokci, brak apetytu, kurzą ślepotę, problemy z rogówką.

Witamina A jest na szczęście w miarę trwałą witaminą i podczas obróbki produktów stracimy jej niewiele. Miejmy też na uwadze, że rozpuszcza się w tłuszczach i jeżeli przygotowujemy coś z jej roślinnych źródeł, warto do nich zastosować np. odrobinę oleju.


Źródło: MilionKobiet.pl
Foto: Thinkstock

Dodał(a): Agnieszka Pulikowska , Wtorek 03.09.2013 (aktualizacja: 2013-09-03)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.

Zobacz również

×