Witamina dnia: P

Borykasz się z problemem krwawiących dziąseł, lub na Twoim ciele bardzo łatwo powstają siniaki? Być może potrzebujesz witaminy P! Sprawdź sama!

Witamina dnia: P

Witamina dnia: PMiano witaminy P noszą żółte barwniki, jakimi są rutyna i hesperydyna należące do cytrusowych bioflawonoidów.

Witamina P doskonale współdziała z witaminą C, wpływa na prawidłowe krążenie w naczyniach wieńcowych, obniża ciśnienie, ma działanie rozkurczowe na mięśnie gładkie tworzące naczynia krwionośne
i przewody żółciowe. Ponadto jest pomocna w leczeniu miażdżycy, działa przeciwgrzybicznie, przeciwalergicznie, przeciwwrzodowo, a nawet przeciwnowotworowo!

Najwięcej witaminy P znajdziemy w owocach cytrusowych, jak również w aronii, dziurawcu, czarnych porzeczkach, wiśniach, czerwonym winie, kaparach, szczawiu, papryce, mięcie.

Witaminę P zaleca się kobietom w okresie menopauzy, kiedy zmagają się z uderzeniami gorąca, a także osobom mającym problem z krwawiącymi dziąsłami, łatwym powstawaniem siniaków po nawet nieznacznych urazach.

Ponadto zażywanie witaminy P i C zapobiega przeziębieniom oraz infekcjom, uszczelnia naczynia krwionośne. Dodatkowo bioflawonoidy wykazują działanie podtrzymujące poziom adrenaliny, która posiada właściwości stymulujące, przez co są ważnym punktem w diecie, w której zatem nie powinno zabraknąć surówek z warzyw zawierających w swym składzie witaminę P.

Pamiętajmy, że witamina P należy do grupy witamin rozpuszczalnych w wodzie, więc nie musimy się obawiać jej przedawkowania. 


Źródło: MilionKobiet.pl
Foto: Thinkstock
Dodał(a): Agnieszka Pulikowska , Wtorek 10.09.2013 (aktualizacja: 2013-09-10)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (2)

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.
103kobieta
Ciekawe i przydatne te artykuły o witaminach, choć pewnie i tak jak ktoś myśli o zdrowym jedzeniu to je te warzywa i owoce, które akurat są dostępne i które lubi.
Dodano: 2013-09-19 10:53:55 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×