Wpływ hormonów na skórę

Skóra bardzo mocno reaguje zwłaszcza na zmiany w hormonach płciowych. Przedstawiamy Wam informacje, na które warto zwrócić uwagę, szczególnie kiedy zauważamy zmiany w kondycji skóry.

Wpływ hormonów na skórę

Wpływ hormonów na skórę


Hormony charakteryzują się wolnym, ale za to długotrwałym działaniem. Wpływają one na procesy życiowe zarówno tkanek, jak i narządów, do których dostają się za pomocą krwi. Największy wpływ na skórę wykazują hormony płciowe, co do nas dociera przede wszystkim kiedy występują ich niedobory. Stan skóry jest zależny głównie od estrogenów oraz androgenów, które to należą do hormonów sterydowych.

Estrogeny są w dużej mierze produkowane w jajnikach, lecz ich niewielkie ilości wytwarzają także nadnercza, tkanka tłuszczowa i jądra. Wyróżniamy trzy główne estrogeny, które działają na skórę: estradiol, estriol, estron. Najsilniej działa właśnie estradiol, który jest wytwarzany podczas cyklu owulacyjnego, przez co w czasie menopauzy występuje jego duży spadek, a to skutkuje starzeniem skóry. Estrogeny metabolizuje wątroba, dlatego w przypadku wahań hormonalnych może być to wina zaburzeń tego narządu. Braki estrogenów oprócz pogorszenia kondycji skóry skutkują również obniżeniem zdolności gojenia ran, wysychaniem śluzówki, czy suchością oczu.

Estrogeny są też powodem powstawania cellulitu, a dzieje się tak głównie w czasie ciąży, czy dojrzewania, co jest spowodowane ich większą ilością w stosunku do progesteronu. Skutkiem tej dysproporcji jest utrata kolagenu, co z kolei przyczynia się do powstawania grudek i nierówności na skórze.

Wpływ hormonów na skórę

Wpływ hormonów na skórę


Androgeny są produkowane głównie w nadnerczach. Ich wzrost następuje w wieku dojrzewania, kiedy to muszą się rozwinąć drugorzędowe cechy płciowe. Hormony te są odpowiedzialne za wzrost, gojenie ran, wzrost włosów, różnicowanie komórek gruczołów łojowych, czy utrzymanie bariery naskórka. Kiedy mówimy o zaburzeniach ilości androgenów, mamy do czynienia z ich nadprodukcją, lub zaburzoną przemianą w tkankach obwodowych. Przez ich wspólny z estrogenami wpływ na gruczoły łojowe, może nastąpić przerost tych gruczołów, co skutkuje trądzikiem. Są one również bardzo ważne przy stymulacji pracy mieszków włosowych, a z kolei testosteron odpowiada za metabolizm skóry właściwej oraz naskórka.

Zwiększona ilość androgenów u kobiet może być spowodowana policystycznymi jajnikami, nadwrażliwością mieszków włosowych na nie, przerostem, lub nowotworem nadnerczy, czy nowotworem jajników. Do objawów należy: trądzik, łojotok, zgrubiała i szorstka skóra, niski głos, zwiększony zarost, powiększenie masy mięśniowej.


Źródło: MilionKobiet.pl
Foto: Shutterstock
Dodał(a): Agnieszka Pulikowska , Sobota 04.01.2014 (aktualizacja: 2014-01-04)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (2)

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.
Natalka93
Zgadzam się, kiedy rozszalały mi się hormony, natychmiast na mojej twarzy pojawiło się mnóstwo wykwitów. Z początku myślałam, że to wina zaniedbanej higieny, braku maseczek i tym podobnych. Kiedy jednak i to nie zadziałało, zrobiłam kilka badań i wyszło szydło z worka . Prolaktyna wysoko, to samo tarczycowe.. Na szczęście szybko się z ty uporałam, między innymi dzięki http://www.inofem.pl/ . Super jest ten suplement, poprawił nie tylko kondycję skóry, ale i moje ogólne samopoczucie. Cieszę się, że na niego wpadłam.
Dodano: 2017-11-13 16:08:11 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×