Wybór domu opieki dla chorego na Alzheimera

„Nie przesadza się starych drzew” – mówi dawne przysłowie. Starsi ludzie nie lubią zmian. Zżywają się z miejscem, ciężko im przywyknąć do nowego środowiska. Zwłaszcza osobom z chorobą Alzheimera. Jednak paradoksalnie właśnie im przeprowadzka do domu opieki może przynieść największe korzyści. Jak wybrać najlepszy ośrodek?

Wybór domu opieki dla chorego na Alzheimera

Wybór domu opieki dla chorego na Alzheimera


- Moja mama jeszcze we wczesnym stadium choroby Alzheimera mieszkała sama we własnym mieszkaniu. Myśleliśmy z mężem, że jeszcze nie jest tak źle, że jeszcze nie czas na całodobową opiekę. Kiedyś po pracy przyszłam ją odwiedzić i zastałam zamknięte drzwi. W końcu z trudem sforsowaliśmy je z sąsiadem. Mama przez dziesięć godzin leżała odrętwiała na podłodze – opisuje swoje doświadczenia użytkowniczka forum portalu adresowego do osób z chorobą Alzheimera i ich opiekunów. Schorzenie to z czasem prowadzi do otępienia uniemożliwiającego wykonywanie jakichkolwiek czynności. Zanim do tego dojdzie, warto wybrać wyspecjalizowany ośrodek leczniczo-opiekuńczy, który będzie umiał odpowiednio pomóc choremu.

Miejsce, w którym samemu chciałoby się zamieszkać

Przez wiele lat w Polsce istniały jedynie państwowe domy pomocy społecznej. Pobyt w nich był ostatecznością. Ubogo wyposażone i smutne nie kojarzyły się z pogodną starością. Dziś dzięki prywatnym placówkom można już wybrać takie miejsce, w którym samemu chciałoby się zamieszkać w komfortowych warunkach, korzystając z masaży i rehabilitacji, cieszyć wzrok widokiem ogrodu znajdującego się za oknem. Prywatnych ośrodków jest coraz więcej. Na przykład sieć placówek MEDI-system dysponuje łącznie 650 miejscami w sześciu domach opieki. Spółka wydała na ich rozwój ponad 40 milionów złotych. Atmosfera w jej ośrodkach w podwarszawskich miejscowościach w niczym nie przypomina dawnych ponurych domów starców. Na korytarzach panuje ruch, w pracowniach terapeutycznych trwają zajęcia, krewni odwiedzają pensjonariuszy. Personel jest młody i energiczny, a kontakt z osobami z innych pokoleń jest dla osób z chorobą Alzheimera szczególnie ważny.

Warto dokładnie o wszystko wypytać


Myśląc o konkretnym ośrodku dla bliskiej osoby, warto dokładnie o wszystko wypytać – ile osób mieszka w pokoju, ilu pacjentów przypada na jedną pielęgniarkę i czy opieka jest całodobowa, w jakich godzinach wydawane są posiłki i czy można je dostosować do indywidualnych potrzeb. Najlepiej gdy mieszkańcy mają do dyspozycji jedno- lub dwuosobowe pokoje z własnymi meblami i łazienkami, sale do ćwiczeń i masażu z nowoczesnym sprzętem rehabilitacyjnym, przestronne jadalnie i sale spotkań. Warto też szukać ośrodków położonych w cichej i spokojnej okolicy, na przykład w pobliżu lasu.
Umieszczając seniora w wybranym domu, powinno się podpisać umowę cywilnoprawną. Trzeba zwrócić uwagę, by wszystkie ustalenia, łącznie z warunkami mieszkaniowymi i rodzajem wyżywienia, zostały w niej szczegółowo zapisane.

Źródło/ Foto: Mat. prasowe


Dodał(a): Agnieszka Pulikowska , Środa 22.10.2014 (aktualizacja: 2014-10-24)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (4)

Awatar
Anonim
Oby nikogo z moich bliskich to nie spotkało. Niemniej uważam, że takie rozwiązania czasem bywają jedynymi. Dobrze, że są wyspecjalizowane placówki o wysokim standardzie.
Dodano: 2014-11-24 18:15:51 Zgłoś nadużycie
Anonim
Nie wiedziałam, że istnieją prywatne domy opieki. Zawsze kojarzyłam je z patronatem państwa a tam wiadomo, że warunki mimo starań personelu pozostawiają wiele do życzenia.
Dodano: 2014-11-24 13:59:11 Zgłoś nadużycie
Anonim
Niemcy rozwiązali inaczej ten problem. Otóż prościej i taniej zatrudnić polską opiekuję w domu, w myśl zasady, że starych drzew się nie przesadza.
Dodano: 2014-11-19 13:39:58 Zgłoś nadużycie
Anonim
Dom opieki nad chorym zawsze powinien być ostatecznością. Seniorem powinna opiekować się rodzina. Jeśli jednak zdarzy się inaczej warto zadbać o to żeby były to najlepsze warunki z możliwych.
Dodano: 2014-11-15 13:06:39 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×
  • Seks lekarstwem na Alzheimera!

    seks lekarstwem

    Seks bywa lekarstwem w wielu sytuacjach, ale czy w chorobie Alzheimera może być równie skuteczny? Okazuje się, że tak. Uprawiając bowiem seks w starszym wieku, można zachować jasność… czytaj więcej