Ząb za ząb – czyli nowoczesne protezy

Jak szybko "odzyskać" utracony ząb albo ukryć zniszczony? Stomatologia ma dziś różne rozwiązania pozwalające zatuszować takie mankamenty. Wybierz metodę dostosowaną do swoich potrzeb i swojej kieszeni.

Ząb za ząb – czyli nowoczesne protezy

Miła, roześmiana twarz zjednuje ludzi, pomaga zdobyć sympatię i zaufanie rozmówcy. Uśmiech odsłaniający rządek zdrowych zębów działa skutecznie zarówno podczas rozmowy kwalifikacyjnej, jak i na pierwszej randce. Nic dziwnego. Każdy wie, że jeśli jesteś piękna, musisz być także dobra i mądra – psychologowie nazywają to efektem aureoli. A zatem piękne zęby po prostu opłaca się mieć. Niestety, przyjmowanie niektórych leków, choroby, urazy czy, przyznajmy, zwykłe zaniedbania higieniczne mogą sprawić, że ząb się ukruszy, zmieni kolor albo wypadnie. Wówczas z pomocą przychodzą nowoczesne zabiegi dentystyczne. Istnieje wiele sposobów na to, żeby zastąpić przebarwiony lub zniszczony próchnicą ząb nowym oraz uzupełnić powstałe w uzębieniu braki. Zabiegi uszeregowaliśmy od najtańszych (czytaj: najmniej trwałych) do najdroższych (których efekty utrzymują się przez dziesiątki lat).

Najtaniej (rozwiązanie na kilka lub kilkanaście dni)

Ząb tymczasowy

Co to jest: Prowizoryczny biały opatrunek, który tylko maskuje dziurę po straconym zębie. Wykonany jest z dość wytrzymałego materiału, tak by nie kruszył się lub nie złamał np. wtedy, kiedy coś gryziesz.

Kiedy się stosuje: Można założyć go w sytuacji awaryjnej, gdy nie jesteś w stanie od razu rozpocząć leczenia, a nie chcesz chodzić ze szpecącą dziurą. Częściej jednak opatrunek ten wykonuje się, gdy twój ząb jest odbudowywany etapami. Nosisz go wówczas pomiędzy kolejnymi wizytami u stomatologa.

Na czym polega zabieg: Dentysta formuje opatrunek i przykleja go do pozostałych fragmentów twojego zęba lub do zębów sąsiadujących. Tymczasowe wypełnienie musi być tak przymocowane, by dało się łatwo i szybko zdjąć.

Ile to kosztuje: 70 zł.

Drożej (rozwiązanie na kilka, kilkanaście lat)

Korona

Co to jest: Mówiąc w dużym uproszczeniu, to "sukienka", którą nakłada się na resztki prawdziwego zęba i pokrywa się odpowiednio dobraną pod kolor szkliwa warstwą porcelany. Istnieje wiele rodzajów koron. Są wśród nich "małe fiaty" i "mercedesy". Do tych pierwszych należą korony, które mają podstawę ze stali, a powlekane są porcelaną. Lepsze od nich są korony złote, również pokryte cienką warstwą porcelany. Natomiast prawdziwy hit to korony pełnoceramiczne, które idealnie imitują zdrowe zęby.

Kiedy się stosuje: Można założyć ją na ząb bardzo zniszczony próchnicą, uszkodzony, złamany, a nawet martwy po leczeniu kanałowym.

Na czym polega zabieg: Na pierwszej wizycie stomatolog szlifuje twój ząb (albo jego resztki) i bierze tzw. wycisk, czyli miarę, według której przygotowana zostanie korona. Po kilku dniach przychodzisz znowu do przymiarki. W trakcie trzeciej wizyty korona mocowana jest na stałe. Zwykle leczenie trwa około dwóch tygodni.

Ile to kosztuje: Korona na stali pokryta porcelaną to wydatek rzędu 800 zł, korona na złocie – 1900 zł, natomiast pełnoceramiczna – 2350 zł.


Dodał(a): Edyta Zlomaniec , Sobota 15.10.2011 (aktualizacja: 2011-10-15)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (6)

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.
Agnieszka121
Wybielanie zębów, piaskowanie zębów, korony porcelanowe, licówki porcelanowe, leczenie kanałowe, wyrywanie zębów – te i wiele innych usług można znaleźć w ofercie gabinetu Studio Stomatologii. Gabinet jest prowadzony przez lekarza dentystę - http://www.dentystaradom.com/ Krzysztofa Strzeleckiego. Znajduje się w Radomiu, choć swoje usługi świadczy pacjentom także z okolic. Słynie ze świadczenia usług stomatologicznych na najwyższym poziomie.
Dodano: 2018-02-22 11:04:17 Zgłoś nadużycie
Kasandra31
Sama od dłuższego czasu korzystam z zabiegów stomatologicznych w http://www.denticaradom.pl/ i choć protezy jeszcze nie robiłam, czy też jej odpowiedników, muszę przyznać, że przynajmniej w tym gabinecie korzysta się z bardzo nowoczesnych rozwiązań, chociażby w zakresie stomatologii estetycznej. Co więcej, wszystko odbywa się bezboleśnie i do tego konkretnego miejsca wręcz mam ochotę chodzić częściej.
Dodano: 2015-10-14 20:39:21 Zgłoś nadużycie
103kobieta
słyszałam już opinię, że candeo ma konkurencyjne ceny, a świetnych lekarzy i sprzęt, coś w tym musi być, bo od kilku osób słyszałam takie właśnie newsy.
Dodano: 2013-01-28 16:10:29 Zgłoś nadużycie
Luiza
Nie widzę z którego roku jest ten artykuł, ale nie wiem, czy uwzględnia w informacjach o implantach fakt, że mamy swoje polskie implanty, które kosztują dużo mniej niż te wskazane 3500 zł. Widziałam, że Candeo w swojej ofercie ma właśnie te polskie implanty i one są naprawdę tańsze, jak ktoś rozważa wstawienie implanta, warto wszystkimi możliwymi opcjami się zainteresować.
Dodano: 2013-01-24 13:01:06 Zgłoś nadużycie
Makler
Słyszała któraś z Was o preparacie Plomb-r (www.plomb-r.pl)? Pojawia się ostatnio sporo reklam tego środka, ale nie wiem dokładnie o jego stosowaniu.
Dodano: 2012-10-16 11:08:22 Zgłoś nadużycie
paula2509
dużo młodych ludzi je również nosi
Dodano: 2011-10-17 17:11:53 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×