Zapalenie zatok - czym grozi?

Katar, zanik węchu, ból głowy, to objawy zapalenia zatok. Zobaczcie, czym może ono grozić, jeżeli nie podejmiemy odpowiedniego leczenia.

Zapalenie zatok - czym grozi?

Zapalenie zatok - czym grozi?


Badania prowadzone w ostatnich latach pokazują, że większość nieżytów nosa objawia się ze strony zatok przynosowych.

Każda wirusowa infekcja nosa może kończyć się wirusowym zapaleniem zatok. To zapalenie trwa do 7 dni i nie leczy się go. Problem zaczyna się po tych 7 dniach, kiedy pojawiają się większe dolegliwości bólowe. Katar jest gęsty, ropny i obfity. Do tego dochodzą zaburzenia węchu. Wtedy mamy do czynienia już nie z wirusowym, a bakteryjnym zapaleniem zatok - mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle prof. dr hab. n. med. Dariusz Jurkiewicz, kierownik Kliniki Otolaryngologii Centralnego Szpitala Klinicznego MON. 

Jeżeli borykamy się z bakteryjnym zapaleniem zatok, w leczeniu zazwyczaj stosuje się sterydy donosowe, a kiedy te nie pomagają, sięga się po antybiotyki. Bywa też, że stan zapalny przechodzi w przewlekły, co jest spowodowane np. niestosowaniem zaleceń lekarskich. Przewlekły stan zapalny błon śluzowych prowadzi do długotrwałego zablokowania ujść zatok przynosowych. Jeżeli leczenie farmakologiczne nie przynosi efektów, wtedy wykonuje się operację chirurgiczną.

W tej chwili wykonuje się endoskopowe, wewnątrznosowe zabiegi, które otwierają ujścia zatok i usuwają wszystkie zmiany patologiczne. Po takim zabiegu duży nacisk kładzie się na leczenie farmakologiczne. Wytworzenie dużych przestrzeni w zatokach zapewnia dobry dostęp lekom, które podajemy donosowo - dodaje Dariusz Jurkiewicz

Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej na temat zapalenia zatok, zobaczcie filmik:Źródło: Newseria Lifestyle/ MilionKobiet.pl
Foto: YouTube/ Shutterstock

Newseria Lifestyle CMYK-01.jpg


Dodał(a): Agnieszka Pulikowska , Poniedziałek 17.03.2014 (aktualizacja: 2014-03-17)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×