Zawał – zdążyć z pomocą

Niemal każdego zawałowca można uratować, pod warunkiem że w porę dotrze on do szpitala. Niestety, chory często bagatelizuje ból i do ostatniej chwili zwleka z wezwaniem pomocy. Twoja szybka reakcja może uratować mu życie.

Zawał – zdążyć z pomocą

To zdarza się głównie osobom starszym, takim jak twoi rodzice i dziadkowie. Zawał może zaskoczyć w czasie niedzielnego spaceru czy rodzinnej kolacji. Od tego, jak szybko zostanie wezwana karetka, zależy, czy choroba będzie miała poważne konsekwencje. Jeśli chory w porę trafi do szpitala, kardiolodzy w krótkim czasie mogą otworzyć zamkniętą tętnicę (która jest przyczyną zawału) i przywrócić prawidłowy przepływ krwi. Taki zabieg ratuje życie. Można go przeprowadzić tylko w ośrodku kardiologii inwazyjnej. Jest ich w Polsce ponad 120, działają 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Oznacza to, że niezależnie od tego, gdzie mieszkasz, maksymalnie w ciągu godziny zostaniesz dowieziona do ośrodka, w którym lekarze mogą udzielić ci pomocy.

Rozpoznaj objawy

W potocznej opinii choroba niedokrwienna kojarzy się z bólem serca. Jednak ból bólowi nierówny. Być może słyszałaś, jak któreś z twoich rodziców skarżyło się na „kłucie w sercu”. Owo „kłucie”, czyli ból ograniczający się do konkretnego miejsca po lewej stronie klatki piersiowej, najczęściej w ogóle serca nie dotyczy! Serce jest zbyt dużym narządem, aby jego uszkodzenie ograniczało się do punktu, który możesz wskazać palcem.

Czym więc naprawdę jest tzw. kłucie w sercu? Zazwyczaj nerwobólem, który wiąże się ze zmianami chorobowymi w nerwach obwodowych. Wiele osób uważa też, że dla zawału typowa jest utrata przytomności. Lekarze podkreślają jednak, że można przejść zawał, cały czas zachowując świadomość, a jej utrata zdarza się rzadko. Zatem jeśli ktoś z twoich bliskich skarży się na ból w klatce piersiowej, poproś, by dokładniej opisał swoje dolegliwości. Jeśli choćby częściowo będą się zgadzały z poniższymi punktami, najprawdopodobniej jest to zawał.

■ BÓL ROZLANY – odczuwany jest w klatce piersiowej, trudno jednak dokładnie wskazać miejsce, gdzie boli, człowiek ma uczucie ściskania lub rozpierania. Dolegliwości trwają dłużej niż kilkanaście minut. Nie można ich powiązać z wykonywanym wcześniej wysiłkiem fizycznym.
■ BÓL PROMIENIUJĄCY – może promieniować do szyi, żuchwy, ramion i rąk (częściej do lewej ręki). Zdarza się, że towarzyszą mu nudności, bóle brzucha, wymioty oraz  nasilone poty.
■ NIEPOKÓJ – chory jest przestraszony, zaniepokojony, pojawia się lęk o życie.
■ BRAK REAKCJI NA LEKI – żeby złagodzić ból, w pierwszym odruchu sięga się po leki typu paracetamol czy ibuprofen. W wypadku zawału zażycie ich nie likwiduje dolegliwości.

Opisane wyżej symptomy są typowe dla zawału. Jednak czasem może on wywoływać mniej charakterystyczne dolegliwości. Dzieje się tak zwykle w przypadku kobiet, osób chorych na cukrzycę i ludzi w podeszłym wieku. Objawy mogą przypominać początek grypy, z tym że nie towarzyszy im gorączka. Zazwyczaj pojawiają się rano. Może być to nagły ból barku, krtani lub okolicy krtani, niebolesna duszność, ból w nadbrzuszu często połączony z mdłościami i wymiotami, ogólne zmęczenie, nierówne bicie serca, zimne poty na czole i górnej wardze.


Dodał(a): Ola Wójcik , Poniedziałek 06.02.2012 (aktualizacja: 2012-02-06)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (2)

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.
roxen2
http://www.mowimyjak.pl/zdrowie/choroby_i_profilaktyka/jak-rozpoznac-zawal-serca,96_35819.html

no to warto posluchac
Dodano: 2012-02-13 21:45:22 Zgłoś nadużycie
rendus
Warto wiedzieć!
Dodano: 2011-10-27 19:35:19 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×