Zbyt częste bieganie może być dla nas szkodliwe?

Fanów biegania wciąż przybywa. Coraz więcej osób decyduje się na te formę aktywności. Czy jednak z bieganiem można przesadzić? Czy zbyt duża ilość joggingu może nam zaszkodzić?

jogging.jpg

Zbyt częste bieganie może być dla nas szkodliwe?

To, że brak aktywności źle wpływa na nasze zdrowie jest ogólnie wiadome. Powstaje wiele kampanii społecznych, które mają uświadamiać nie tylko dorosłych, ale już dzieci i zachęcać wszystkich do tego, by aktywnie spędzać czas.

Bycie fit staje się modne, a bycie biegaczem jest coraz bardziej popularne, także w naszym kraju. Powstają specjalne aplikacje, które mają umilić jogging i pomóc motywować do działania. Na dróżki i alejki w parkach wybiega więc coraz więcej osób i to nie tylko bardzo młodych.

Bieganie z pewnością bardzo dobrze wpływa na nasze zdrowie i rozwój naszego ciała. Pomaga nam ono nie tylko zadbać o szczupłą sylwetkę i pozbyć się zbędnych kilogramów, ale także utrzymać naszą kondycję fizyczną w dobrym stanie. Można wymieniać naprawdę bardzo wiele zalet jakie daje nam jogging. Jednak najnowsze badania pokazują, że z bieganiem także można przesadzić.

 

Badania przeprowadzone dla Journal of the American College of Cardiology pokazały, że osoby, które biegają w umiarkowanym tempie nie więcej niż 3 razy w tygodniu są najzdrowsze i żyją najdłużej w porównaniu do tych, którzy nie ruszają się w ogóle, a także do tych którzy biegali w szybszym tempie więcej niż 4 razy na tydzień.

- Związek między joggingiem i śmiertelnością sugeruje, że może istnieć górna granica ilości ćwiczeń, która jest optymalna dla zdrowia. Jeśli twoim celem jest zmniejszenie ryzyka zgonu i poprawa długości życia, kilka treningów w tygodniu w umiarkowanym tempie, to dobra strategia. Wszystko ponad to, może się czasem okazać szkodliwe dla Twojego zdrowia - twierdzi główny autor badań, doktor Peter Schnohr.

Jak widać we wszystkim należy zachować umiar. Zbyt duże przeciążanie organizmu codziennymi treningami może być szkodliwe dla naszego organizmu tak samo jak brak jakiejkolwiek aktywności fizycznej. 

Zobacz też:

Źródło: Milionkobiet.pl

Foto: Shutterstock.com


Dodał(a): Paulina Lęcznar , Wtorek 10.02.2015 (aktualizacja: 2015-02-11)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×