Chcę uciec przed skurczami

Jak poradzić sobie ze skurczami podczas długich biegów? Na pytanie odpowiada trener i ekspert adidas – Tomek Lewandowski.

Chcę uciec przed skurczami

Chcę uciec przed skurczami


Skurcze dopadają nas z różnych przyczyn. Najczęstszą jest niedobór pierwiastków (np. magnez, potas, wapń). Brak tych składników mineralnych ma negatywny wpływ na nasz organizm. Magnez uczestniczy w procesie syntezy oraz rozpadu ATP, czyli źródła naszej energii. Jest on również odpowiedzialny ( wspólnie z wapniem ) za przewodzenie impulsów nerwowo – mięśniowych. Jego niedobór redukuje przemianę materii, co z kolei prowadzi do skurczu poszczególnych mięśni. Niedobór potasu natomiast prowadzi do zachwiania gospodarki wodnej, po prostu szybciej wydalamy wodę z organizmu.

Ważne jest, aby pamiętać w treningu (oraz w codziennej diecie) o dostarczaniu poszczególnych składników oraz witamin do naszego organizmu, przecież jest on w wyniku treningu bardziej obciążony. Dobrze zbilansowana dieta może zapewnić prawidłowy poziom minerałów, co niewątpliwie mogłoby pomóc w walce ze skurczami. W przypadku znacznego niedoboru można również posiłkować się suplementami diety zawierającymi pierwiastki, jednak przed rozpoczęciem stosowania suplementów należy zrobić odpowiednie badania i skonsultować się z lekarzem.


Chcesz przeczytać więcej? Pełny artykuł znajdziesz TUTAJ!


Tomasz Lewandowski - ekspert adidas Running


Chcę uciec przed skurczami

Chcę uciec przed skurczami


Źródło/Foto: Mat. prasowe

Dodał(a): Magdalena Tokarczyk , Środa 06.11.2013 (aktualizacja: 2014-01-29)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (1)

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.
Lena82
Po intensywnym wysiłku fizycznym czasem w nocy miałam skurcze nóg. Magnez i orsalit rozwiązały problem. Teraz codziennie zażywam magnez i po każdym aerobiku lub siłowni pije płyn nawadniający, który odpowiednio nawadnia i dostarcza utraconych elektrolitów. Dobrze się po nim czuje, polecam każdemu kto lubi sport.
Dodano: 2013-11-14 17:17:36 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×