Hormony a odchudzanie

Jak dbać o dietę, jeżeli nigdy się nie odchudzałam? Skąd mam wiedzieć ile to za dużo, a ile to za mało? Na pytania odpowiada Katarzyna Biłous, dietetyk i ekspert adidas Running.

Hormony a odchudzanie

Hormony a odchudzanie


Wiele kobiet posądza środki antykoncepcyjne o nagły i niekontrolowany przyrost tkanki tłuszczowej. „Biorę hormony i tyję z dnia na dzień” – to najczęstszy opis tego mechanizmu. Dobrą wiadomością jest to, że według licznych doniesień naukowych antykoncepcja nie wpływa bezpośrednio na taki efekt.

Zwiększenie wyniku na wadze łazienkowej może jednak wynikać z jej pośredniego oddziaływania na organizm. Zatrzymywanie wody w organizmie i inne zmiany w ciele kobiety (powiększenie piersi, bioder, ud) to typowe metamorfozy, których spodziewać się można po kuracji hormonalnej. Nie mają one żadnego związku z typowym tyciem, czyli pojawianiem się nadmiaru tkanki tłuszczowej. Do przyrostu wagi najczęściej doprowadza zwyczajny wzrost apetytu, a dokładniej nieumiejętność jego opanowania. Wahania nastrojów kompensowane podjadaniem dorzucają swoje trzy grosze. Nie da się ukryć – część ginekologów nie wykazuje chęci kontrolowania samopoczucia swoich pacjentek. Warto domagać się takiego zachowania, mając świadomość że dobór odpowiednich tabletek antykoncepcyjnych powinien być poparty dokładnym wywiadem i opieką. Co więcej, wszelkie działania niepożądane powinny skłaniać lekarza do zmiany lekarstwa.


Chcesz przeczytać więcej rad? Pełny artykuł znajdziesz TUTAJ!


Katarzyna Biłous, ekspert adidas – dietetyk

Hormony a odchudzanie

Hormony a odchudzanieŹródło/Foto: Mat. prasowe

Dodał(a): Magdalena Tokarczyk , Środa 20.11.2013 (aktualizacja: 2014-01-29)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.

Zobacz również

×