Jak zamienić bieganie w nawyk?

Co zrobić, aby bieganie stało się dla Ciebie nawykiem? Odpowiada Wojciech Herra, psycholog adidas Running.

Jak zamienić bieganie w nawyk?

Jak zamienić bieganie w nawyk?


Budowanie nawyków to jeden z ważniejszych elementów psychologii motywacji. Jest takie powiedzenie, że „przyzwyczajenie jest drugą naturą człowieka”. W jaki sposób jednak zbudować przyzwyczajenie do biegania. Jak wykształcić w sobie nawyk regularnych i systematycznych treningów?

Jest ku temu kilka kroków. Po pierwsze – koncentracja na jednym działaniu. To co bardzo często utrudnia nam kształtowanie nawyków to chwytanie kilku srok za ogon. To stawianie sobie celów rozwojowych, czynienie postanowień w różnych aspektach. Klasycznym błędem jest powiedzenie: rzucę palenie, będę regularnie biegał i zmienię dietę na zdrowszą. I mimo tego, że wszystkie te cele są ze sobą powiązane to ich realizacja w jednym czasie jest niezwykle trudna. Mało tego – odstępstwo, odpuszczenie w jednym obszarze zwalnia nas z pilnowania drugiego celu.

Jeśli masz takie trzy cele równolegle, to jeśli nie uda Ci się zjeść zdrowego obiadu w pracy i wracając do domu zjesz po drodze hamburgera w McDonaldzie, czyli nie dotrzymasz postanowienia w obrębie diety rośnie prawdopodobieństwo, że również zrezygnujesz z biegania. W końcu skoro pozwoliłeś sobie na odstępstwo w jednym obszarze dlaczego nie miałbyś zrezygnować w drugim. Tym samym jednym z pierwszych elementów budowania nawyków powinna być zasada – nawyki powinny być budowane narastająco. Zacznij od jednej rzeczy – na przykład na początek skup się tylko na bieganiu i nie myśl o tym co jesz i czy palisz. Pozostałe elementy swojego życia odpuść. A jak już bieganie wejdzie Ci w krew zajmij się kolejnym elementem.


Chcesz przeczytać więcej? Pełny artykuł znajdziesz TUTAJ!


Wojciech Herra, ekspert adidas – psycholog


Jak zamienić bieganie w nawyk?

Jak zamienić bieganie w nawyk?Źródło/Foto: Mat. prasoweDodał(a): Magdalena Tokarczyk , Poniedziałek 25.11.2013 (aktualizacja: 2014-01-29)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.

Zobacz również

×