Jak zastąpić słodycze?

Jak wygrać z pokusą i zrezygnować ze słodyczy? Z pomocą nadbiega Katarzyna Biłous, dietetyk i nasz ekspert.

Jak zastąpić słodycze?

Jak zastąpić słodycze?


Uzależnienie najczęściej kojarzy się z ekstremalnymi przypadkami. W delikatnej wersji to tylko zaciąganie dymem albo pociąganie z butelki. Według Princeton University to również efekt po usłyszeniu szelestu sreberka od czekolady oraz ekstaza po wprowadzeniu słodyczy do jamy ustnej. Wykorzystane przez naukowców szczury, pozwoliły oszczędzić psychikę ludzi. Dzięki nim dowiedziono, że zaprzestanie podawania roztworu cukru (po jego dłuższym, stałym stosowaniu), powoduje typowe dla uzależnień efekty odstawienne. Warto zaznaczyć, że objawy były zbliżone do tych, pojawiających się podczas odwyku od substancji nielegalnych.

Przeprowadzone doświadczenie może być wyjaśnieniem trudności związanych z porzuceniem słodyczy i nieustannie odkładanych postanowień. Rozpoczynając nierówną walkę ze słodkim nałogiem, warto zmierzyć siłę własnej woli. W swojej praktyce zazwyczaj zalecam ograniczenie słodyczy z drobnym wyjątkiem – jeżeli myśli obsesyjnie krążą wokół ciastka – lepiej jest je zjeść od razu. Są jednak ludzie, którzy nadinterpretują to przyzwolenie. Jeżeli jesteś typem, który nie potrafi zatrzymać się na jednym ciasteczku, tylko pochłaniasz całą blachę – powstrzymaj się od jedzenia jakichkolwiek słodyczy.

Zdaję sobie sprawę, że trudno jest usatysfakcjonować człowieka uzależnionego od słodyczy propozycją suszonych owoców. Choć słodkie, to w porównaniu do babeczki z kremem są marną jej namiastką. Wiedząc że „ludzki punkt słodkości” obniża się wraz z mijającym czasem od odstawienia słodyczy, umacnia się silna wola. Gwarantuję, że po kilku tygodniach bez cukru w czystej postaci słodyczy, zjedzenie batonika w całości będzie nie lada wyzwaniem!


Chcesz przeczytać więcej rad? Pełny artykuł znajdziesz TUTAJ!


Katarzyna Biłous, ekspert adidas – dietetyk

Jak zastąpić słodycze?

Jak zastąpić słodycze?Źródło/Foto: Mat. prasowe


Dodał(a): Magdalena Tokarczyk , Poniedziałek 16.12.2013 (aktualizacja: 2014-01-29)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.

Zobacz również

×