5 produktów, których pod żadnym pozorem nie jedz przed snem!

Istnieje szereg produktów, które pozytywnie wpływają na mózg, koncentrację i samopoczucie. Dzisiaj jednak chciałybyśmy Was przestrzec przed produktami, które spożywane przed snem negatywnie wpływają na nasz organizm i spokojny sen.

iStock_52736834_SMALL (1).jpg

ZROZUMIEĆ CYKL SNU

Aby w pełni zrozumieć, dlaczego sen jest nieodzownym elementem zdrowego trybu życia, należy zapoznać się z jego poszczególnymi etapami. Ułatwia to przekonanie się do tezy, że długoterminowy brak snu może negatywnie wpływać na funkcjonowanie naszego mózgu i zrozumienie, dlaczego produkty spożywane bezpośrednio przed snem mogą uniemożliwić nam w pełni wartościowe korzystanie z jego dobrodziejstwa.

Sen składa się z trzech etapów, a każdy z nich pełni bardzo ważną funkcję w utrzymywaniu dobrego stanu mózgu. Kiedy poszczególne z etapów nie są przesypiane odpowiednio, czyli za krótko lub w trybie przerywanym, organizm nie jest w stanie zmusić mózgu do podtrzymywania stałej koncentracji oraz prawidłowego zapamiętywania.

Pierwsza faza snu to sen płytki. Na tym etapie, jeśli odpowiednio nie przygotujemy organizmu i otoczenia do snu, najczęściej pojawia się przebudzanie. Faza druga odpowiada za spowolnienie kontroli ruchu mięśni oraz większości funkcji organizmu. Oddech staje się rzadszy, spada ciśnienie tętnicze i temperatura ciała. Faza trzecia – REM – jest najważniejszą fazą snu. To w niej pojawiają się marzenia senne, a mózg najlepiej odpoczywa. Potocznie nazywa się ją paraliżem sennym. Naukowcy twierdzą, że dzięki tej fazie snu zapamiętujemy informacje, z którymi zetknęliśmy się w ciągu dnia. Na tym etapie snu Twoje zapasy energii są uzupełniane.

Każdy etap cyklu ma swoją specyficzną funkcję, która wpływa na sposób myślenia, układ odpornościowy, pamięć, szybkość wzrostu i starzenia się. Tak więc zachęcam Cię do spojrzenia prawdzie w oczy i zminimalizowania stresu w życiu oraz ograniczeniu pokarmów, które spożywane przed snem mogą mieć na niego negatywny wpływ.

CURRY

Ostre jedzenie spożywane przed snem może powodować zgagę, która jest przyczyną problemów z zasypianiem.

SER

Zawiera tyraminę znaną z podtrzymywania mózgu w stanie pełnej koncentrcji i wyostrzonej świadomości. Stare powiedzenie głosi, że ser przynosi złe sny. Należy unikać jego spożywania bezpośrednio przed snem.

SALAMI

Duże ilości tyraminy oraz wysoka zawartość soli powodują odwodnienie. Jeśli skusisz się na kanapkę z salami przed snem, obudzisz się niewyspana i wycieńczona.

CZEKOLADA

Jest pełna kofeiny, czyli naturalnego stymulanta. Spożywana przed snem powoduje wzmożoną czujność oraz niepokój, który może utrzymywać się w nocy.

SOS SOJOWY

Zawiera najwyższy poziom tyraminy. Jest ostatnim produktem, na który powinnaś decydować się przed snem.

Źródło: dailymail

Zdjęcie: iStock 


Dodał(a): Małgorzata Rosiak , Czwartek 03.11.2016 (aktualizacja: 2016-11-03)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×