Wady i zalety... żucia gumy

Gumę żujemy przede wszystkim dla odświeżenia oddechu. Ale czy wiesz, jakie inne zalety mają gumowe drażetki? Czy zdajesz sobie sprawę z tego, że mają one również skutki uboczne? Poznaj wady i zalety żucia gumy!

zucie gumy.jpg

Wady:


- Działanie przeczyszczające
Producenci gum do żucia umieszczają taką informację na opakowaniach. Efekt przeczyszczający jest konsekwencją obecności słodzików takich jak ksylitol, sorbitol, czy fenyloalaniny.

- Powoduje bruksizm

Bruksizm to mimowolne zaciskanie zębów, zgrzytanie zębami, a także usztywnienie lub wysuwanie żuchwy. Proces ten występuje w czasie snu lub w stanie czuwania, a jego przyczyna to m.in. nadmierne żucie gumy. Konsekwencją bruksizmu jest ścieranie się szkliwa. Zęby stają się coraz bardziej wrażliwe i podatne na uszkodzenia.

Warto zobaczyć: Puste kalorie atakują!

- Podrażnia żołądek
Przez żucie gumy stymulujemy wytwarzanie soków trawiennych. To może przyczynić się do podrażnienia błony śluzowej jelit oraz żołądka. W konsekwencji długotrwałe żucie gumy może doprowadzić do nadprodukcji kwasu żołądkowego, przez co rośnie ryzyko występowania wrzodów żołądka. Ponadto żując gumę przełykamy więcej powietrza, które może przyczynić się do powstawania wzdęć, bólu brzucha

Zalety:


- Poprawia koncentrację
Żucie gumy sprawia, że dostarczamy organizmowi więcej tlenu, a to podnosi poziom koncentracji, ułatwiając skupienie się na wykonywanym zadaniu.

- Bezcukrowa guma chroni przed próchnicą
Kiedy  żujesz gumę powodujesz tym samym wytwarzanie większej ilości śliny, która po posiłku neutralizuje i zmywa kwasy produkowane podczas rozkładu pokarmu przez bakterie na płytce nazębnej. Zaleca się żucie gumy bez cukru przez 20 minut po posiłku, szczególnie jeśli nie masz możliwości umycia zębów.

- Zmniejsza napięcie spowodowane przez stres
Żucie gumy sprawia, że mięśnie twarzy ulegają rozluźnieniu, obniża się też poziom hormonu stresu – kortyzolu.

- Jest dobrym zamiennikiem słodyczy
Kiedy masz ochotę na coś słodkiego, sięgnij po gumę. Jej miętowy smak sprawi, że chęć na podjadanie ci minie, tymczasowo zaspokoi głód, a dodatkowo odświeżysz swój oddech.

Fot: Thinkstock

Zobacz też:Dodał(a): Katarzyna Nowatkiewicz , Środa 10.08.2016 (aktualizacja: 2016-08-10)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×