Wielkość kieliszka, z którego pijesz wino wpływa na to, ile jeszcze zamówisz!

Czy to naprawdę tak działa?

ThinkstockPhotos-494849152.jpg

To szczególnie mocno działa w restauracjach. Zaczynasz się rozluźniać, zamawiasz jedną lampkę, potem drugą i czas jakoś płynie. Jednak składając zamówienie nie zwróciłaś uwagi na to, jakiej wielkości kieliszek otrzymałaś. A to właśnie on może mieć największy wpływ na to, ile wypijesz tego wieczora!

Zobacz też: Czy dobre wino musi być drogie? 


Nowe badania opublikowane przez BMC Public Health opisują znacznie dokładniej to zjawisko. Naukowcy, którzy pracowali przy tym badaniu odkryli, że im większa lampka na stole, tym większa szansa na to, że wypijesz więcej. Podobno nie ma na to wpływu ilość wlanego wina przez kelnerkę podczas pierwszego wypełnienia kieliszka.

Polecamy: Czy wino jest kaloryczne? 


Aby dowieść swojej tezy, naukowcy wypełnili 3 różnej wielkości lampki do wina: małą, średnią i dużą. Wszystkie kieliszki zawierały te samą ilość wina. Podczas wieczoru, gdy ludzie w restauracji korzystali z tych lampek, wszyscy Ci, którzy otrzymali największe zamówili o 10% więcej wina, niż pozostali. 


Generalnie wychodzi na to, że duże znaczenie ma percepcja. Kiedy wydaje ci się, że masz mało wina lampki, szanse są większe, że wypijesz wino szybciej i zamówisz kolejną dolewkę. Kolejna lampka – kolejne wydane pieniądze, więcej kalorii i większy szum w głowie.

Przeczytaj też: Pij wino na zdrowie! 


A więc następnym razem sprawdź rozmiar swojego kieliszka, zanim wyda Ci się, że nie wypiłaś wystarczająco!


Źródło: Purewow

Zdjęcie: Thinkstock


Dodał(a): Magda Zdanowska , Wtorek 12.07.2016 (aktualizacja: 2016-07-12)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×