Zespół nocnego jedzenia- zobacz, czy jesteś w grupie ryzyka!

Zespół nocnego jedzenia to dolegliwość, która jest główną przeszkodą na drodze do wymarzonej, smukłej sylwetki... Zobacz, skąd bierze się utrata kontroli nad ilością spożywanych produktów i czy Ci grozi?

podjadaniejnineinfwn.jpg

Z pewnością zdarza Ci się czasem sięgnąć po ulubioną przekąskę mimo późnej pory... Zespół nocnego jedzenia dotyczy jednak osób, u których takie "zachcianki" pojawiają się kilka razy na dobę- głównie w nocy. Tego typu epizodów doświadczają zwykle osoby cierpiące na bulimię, depresję lub zaburzenia snu. Po czym poznać syndrom nocnego jedzenia?

Do głównych objawów należy brak apetytu zaraz po przebudzeniu. Osoby, które podjadają w nocy, zwykle nie mają ochoty na śniadanie i zdarza im się zjeść pierwszy posiłek dopiero w porze obiadu... Najwięcej jedzą dopiero po godzinie 19.00. Co ciekawe, chorzy sięgają jedynie po węglowodany. Rzadko zdarza się, aby w nocy zaobserwowali u siebie ochotę na danie obiadowe. Nocne podjadanie bardzo wpływa na samopoczucie- pojawiają się wyrzuty sumienia, zmęczenie, niepokój i napięcie. W organizmie szybko zmniejsza się poziom melatoniny, przez co potrzeba snu zanika, ustępując miejsca adrenalinie.

Wczesne wykrycie tego typu schorzenia ma ogromny wpływ na całe leczenie. W terapii, oprócz środków farmakologicznych, niezbędna jest pomoc psychologa. Warto pamiętać, że nocne podjadanie to jedynie czubek góry lodowej. 

Zespół nocnego jedzenia, mimo że dotyczy zaledwie 2 % całej populacji, jest bardzo groźny i trudny do zauważenia. Ze względu na stosunkowo niewielką szkodliwość, trudno zauważyć problem w odpowiednim momencie. Dlatego warto zadbać o odpowiednią profilaktykę i zdrowy tryb życia zanim będzie za późno. 

Postaraj się dbać o regularny sen- mimo że w ciągu dnia czujesz się zmęczona, zrezygnuj z popołudniowych drzemek, które zaburzają Twój rytm. Codziennie zasypiaj o tej samej porze. Jeżeli nie czujesz się wystarczająco zmęczona, być może w Twoim życiu brakuje aktywności fizycznej?

Zdjęcie: iStock 


Dodał(a): Alicja Bartosiak , Sobota 28.01.2017 (aktualizacja: 2017-01-27)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×