Zmiany w służbie zdrowia - czy zmniejszą się kolejki do lekarzy specjalistów?

Od przyszłego roku NFZ wprowadza zmiany w zapisach do lekarzy. Warto się z nimi zapoznać, by nie czekała nas niemiła niespodzianka pod gabinetem.

pakiet kolejkowy 2015.jpg

Zmiany w służbie zdrowia - czy zmniejszą się kolejki do lekarzy specjalistów?

W przyszłym roku, już od 1 stycznia wejdą w życie nowe przepisy dotyczące korzystania z usług lekarzy. Potocznie nowe zmiany nazywa się pakietem kolejkowym i onkologicznym. Z założenia nowe zasady mają pomóc osobom cierpiącym na raka łatwiej dostać się do lekarza, a kolejki do poszczególnych specjalistów mają zostać rozładowane. Jednak opinie na temat nowego planu, który ma wejść w życie nie są zbyt pochlebne.

Pierwszym utrudnieniem jakie możemy napotkać jest fakt, że od nowego roku ponownie będziemy potrzebować skierowanie do takich specjalistów jak dermatolog czy okulista. Przez pewien czas można było skorzystać z porad tych lekarzy bez specjalnego skierowania od lekarza rodzinnego, zasady te jednak mają ulec zmianie.

-  Od przyszłego roku pacjenci chcący skorzystać z usług dermatologa lub okulisty będą musieli mieć skierowanie. Już w grudniu pacjenci zgłaszają się do lekarzy rodzinnych po takie skierowania, co znacznie zwiększa liczbę osób w kolejkach do specjalistów. - mówi agencji  informacyjnej Newseria Biznes Maciej Hamankiewicz, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.

pakiet onkologiczny 2015.jpg

Do jakich specjalistów będziemy potrzebowali skierowanie?

Założenia, które miały w teorii odciążyć tych specjalistów i zmniejszyć kolejki, w praktyce niestety raczej nie zadziałają. Podobnie jest także w przypadku pakietu onkologicznego dla osób chorych na nowotwór

- Na obowiązek posiadania skierowania nakłada się kolejny problem – zmniejszanie kontraktów na rehabilitację medyczną. Chodzi nie tylko o to, by pacjenta wyleczyć z najostrzejszego stanu choroby, lecz także o to, by przywrócić mu sprawność i możliwość samodzielnego funkcjonowania. -twierdzi Hamankiewicz i dodaje z żalem - Dla nas wszystkich są to zmiany, które przyniosą negatywne skutki w przyszłości. Z ubolewaniem stwierdzamy, że nie są to decyzje korzystne dla pacjentów.

Pacjenci zatem choć mieli od nowego roku otrzymać prezent w postaci zmniejszonych kolejek znów będą musieli najpierw udać się do lekarza rodzinnego, a później dopiero zapisać się do specjalisty, co nie tylko wydłuży proces diagnostyki, ale przede wszystkim nie jest rozwiązaniem na ustawiczne kolejki do lekarzy.

Zobacz też:

Źródło: Milionkobiet.pl

Foto: Shutterstock.com


Dodał(a): Paulina Lęcznar , Poniedziałek 29.12.2014 (aktualizacja: 2014-12-29)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×