Znany lek przeciwbólowy już niedługo dostępny bez recepty. Lepiej na niego uważać!

Przyjmowanie większych dawek może spowodować uszkodzenie organów...

popularnyleek.jpg

Od 1 października 2017 roku możliwe będzie kupienie silnego leku przeciwbólowego bez recepty. Chodzi o Ketonal. Zadecydował o tym Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych. Decyzja wzbudza wiele kontrowersji, ponieważ nadużycie leku może powodować poważne konsekwencje, takie jak reakcje alergiczne, wymioty, krwawienia z przewodu pokarmowego, zaburzenia widzenia czy drętwienie kończyn. Przedawkowanie leku może skończyć się nawet udarem. Zwolennicy zmiany tłumaczą, że w niektórych sytuacjach Ketonal to jedyny lek, który pomaga pozbyć się silnego bólu (choćby menstruacyjnego).

Ketonal działa szybko ze względu na zawartą w nim substancję o nazwie ketoprofen, która zwalcza ból i gorączkę. Skuteczność leku może sprawić, że pacjenci będą przyjmowali go często i w dużych ilościach. Ketonal, który kupimy w aptece bez recepty już 1 października, będzie dostępny pod nazwą Ketonal Active. Możliwe będzie zakupienie jedynie 50 mg tabletek. Większa dawka będzie wymagała konsultacji z lekarzem, który wypisze receptę. 

Warto pamiętać, że zażywanie tabletek przeciwbólowych w dużych ilościach niszczy ściany żołądka i może doprowadzić do uzależnienia. Jeżeli ból jest na tyle silny, że nawet dwie tabletki nie są w stanie go uśmierzyć, wizyta u lekarza jest niezbędna.

Jak sądzisz- czy udostępnienie tak silnego leku to zagrożenie dla Polaków? 

Zdjęcie: iStock 


Dodał(a): Alicja Bartosiak , Wtorek 13.06.2017 (aktualizacja: 2017-06-13)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×