5 ciekawych faktów o kofeinie, które warto znać

Wokół tego jak kofeina działa na nasz organizm wytworzyło się wiele mitów i legend. Dotarliśmy jednak do kilku faktów, które warto znać i zapamiętać.

kofeina.jpg

5 ciekawych faktów o kofeinie, które warto znać

Miłośników kawy nie brakuje. Ale kofeina znajduje się nie tylko w filiżance espresso, ale także w napojach gazowanych, czy energetycznych. Warto zatem poznać kilka podstawowych faktów na temat kofeiny, by być bardziej świadomym tego, co trafia do naszego organizmu.

1. Kofeina NIE uzależnia

Oto jeden z najpopularniejszych i nieprawdziwych faktów. Kofeina pobudza, ale nie ma na nas uzależniającego wpływu. To, że regularnie sięgamy po napoje z kofeiną jest naszym nawykiem, a nie skutkiem uzależnienia.

Zobacz też: CO O TOBIE MÓWI KAWA, KTÓRĄ PIJESZ? 

Złe samopoczucie po pominięciu porannej kawy jest efektem złamania codziennej reguły, przyzwyczajenia. Przy odstawieniu kofeiny bowiem nie występują typowe dla syndromu odstawienia objawy, takie jak nerwowość, rozdrażnienie, czy ból głowy.

2. Kofeina działa moczopędnie

To prawda. Jednak moczopędne działanie napojów z kofeiną jest łagodne. Nie doprowadzi nas ono do odwodnienia, jednak trzeba pamiętać o tym, że kawa, choć mokra, nie zastąpi zwykłej butelki mineralnej. Nie powinniśmy jej traktować jako codziennej niezbędnej dawki wody. 

kofeina.jpg

Kofeina wcale nie szkodzi nam tak bardzo

3. Kofeina NIE wpływa źle na nasz układ krążenia

Popularny jest mit, że picie dużej dawki kofeiny może negatywnie działać na nasz układ krążenia. Takie założenie nie zostało jednak potwierdzone żadnymi badaniami.

Choć osobom z problemami serca zaleca się ograniczenie spożywania kofeiny, to jednak jej umiarkowane spożycie może nawet pozytywnie wpłynąć na serce i ciśnienie krwi. Ważne jest jednak, by ograniczyć dodatki takie jak słodka śmietanka, czy duże ilości cukru, gdyż one z pewnością nie wspierają układu krążenia.

 

4. Kofeina zwiększa ciśnienie krwi?

Tak, ale tylko na krótki czas. Wzrost ten nie jest bardzo znaczący i nie powoduje długoterminowych zmian w organizmie. Niebezpieczne zwiększenie ciśnienia krwi po wypiciu napojów energetycznych z kofeiną, czy zwykłej kawy wiąże się zazwyczaj z dużą ilością cukru, jaka znajduje się w takich napojach, a nie z obecnością w nich kofeiny.

Zobacz też: DLACZEGO KAWA NIE ZAWSZE DZIAŁA TAK SAMO I NIE POBUDZA KAŻDEGO? 

5. Kofeina pobudza i wpływa na zachowanie dzieci

To nieprawda. Dawka kofeiny, która może znajdować się w napojach gazowanych, po które sięgają dzieci, nie zmienia ich zachowania. Tak jak w poprzednich punktach, za nadmierne pobudzenie po tego typu napojach odpowiada duża ilość cukru jaka się w nich znajduje.

Oprócz tego napoje energetyczne, czy inne tego typu trunki zawierają dużo pustych kalorii, które z pewnością nie wpływają dobrze na dzieci, jednak kofeina sama w sobie nie jest dla nich szkodliwa, oczywiście w umiarkowanych, niewielkich dawkach. 

Zobacz też:

Źródło: Milionkobiet.pl

Foto: Shutterstock.com


Dodał(a): Paulina Lęcznar , Niedziela 24.05.2015 (aktualizacja: 2015-05-24)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (1)

Awatar
Anonim
Kofeina jest też spalaczem tłuszczu sprawdzonym przy odchudzaniu, można poczytac na: http://suplementyna.pl/kofeina-kwas-chlorogenowy-zielona-kawa-opinie/ oczywiscie w tabletkach jest ekstrakt kofeiny. Ja schudłam 10 kg w 3 miesiące, jak dla mnie to super wynik
Dodano: 2016-04-29 17:42:23 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×