6 niezwykłych ciekawostek o zmysłach człowieka

Uważasz, że wiesz wszystko o swoim ciele i duszy? Okazuje się, że nasze zmysły nie są tak oczywiste, jak mogłoby się wydawać...

zmyslyczlo.jpg

Zastanawiałaś się kiedyś, jak wielki wpływ na Twoje codzienne sprawy mają Twoje zmysły? Mimo że korzystamy z nich codziennie, tak naprawdę nadal mało o nich wiemy... Oto 6 niesamowitych ciekawostek o naszych zmysłach:

Pamięć zapachów

Często mówimy, że konkretny zapach kojarzy nam się z daną sytuacją. Nie bez powodu! Najdłużej w naszej pamięci pozostają wspomnienia odbierane przez zmysł... węchu. Jeżeli masz ulubione wspomnienie z dzieciństwa, z pewnością wiąże się ono z zapachem ulubionego ciasta czy obiadu u babci. 

Nastrój a słuch

Badania wskazują, że za nasz nastrój odpowiada głównie zmysł słuchu. To własnie dlatego często poprawiamy sobie humor ulubionymi piosenkami- muzyka koi nasze nerwy. 

Moc dotyku 

Większość decyzji (zarówno ważnych, jak i mniej istotnych) podejmujemy dzięki dotykowi... Z pewnością miałaś do czynienia z tym zjawiskiem, choćby podczas zakupów. Dopiero kiedy dotykasz danego przedmiotu, jesteś w stanie wyrobić sobie o nim opinię. To dlatego wolimy robić zakupy w sklepach samoobsługowych.

Zapamiętywanie 

U każdego dorosłego człowieka wzrok odpowiada za ponad 80% przyswajanych informacji. Zapamiętywanie jest dużo łatwiejsze, kiedy patrzymy na zapisaną kartkę niż wtedy, kiedy po prostu słuchamy drugiej osoby. 

Synestezja zmysłów

Nasze zmysły oddziałują na siebie- to wyjaśnia, dlaczego Twoja ulubiona kawa dużo lepiej smakuje przygotowana w kolorowej filiżance niż w zwyczajnym kubku. Zjawisko to możesz zaobserwować również podczas kataru- kiedy węch przestaje działać prawidłowo, masz mniejszą ochotę na jedzenie.

Pachnące emocje

Kiedy czegoś się boisz lub jesteś podekscytowana, Twoje ciało wydziela unikalny zapach. Co ciekawe, każdy z nas pachnie zupełnie inaczej. Na podstawie zapachu jesteśmy w stanie wyczuć emocje drugiej osoby. 

Zdjęcie: iStock


Dodał(a): Alicja Bartosiak , Środa 21.06.2017 (aktualizacja: 2017-06-21)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×
  • Magia perfum

    Magia perfum

    Wystarczy kropla, żeby otoczyć się cudownym zapachem, ale też by sprawić, że twój mężczyzna, będąc przy Tobie zupełnie nieświadomie zmieni swój sposób myślenia i działania.… czytaj więcej

  • Seksowne afrodyzjaki

    Seksowne afrodyzjaki

    Nie wszyscy wiedzą, że bardzo ważną rolę w miłosnych igraszkach odgrywają potrawy, które spożywamy. W walentynkowy wieczór nie należy zatem zapominać o pysznościach i przygotować coś… czytaj więcej