Badanie piersi może uratować życie

Rak piersi to nie wyrok! Wcześnie wykryte zmiany chorobowe są całkowicie wyleczalne. Podstawą jest jednak regularne badanie swoich piersi raz w miesiącu, dzięki któremu będziesz mogła szybko zaatakować wroga!

Badanie piersi może uratować życie

Badanie piersi może uratować życieRegularne badanie piersi jest podstawą prawidłowej profilaktyki przeciwko zachorowaniu na nowotwór. Im wcześniej zostaną wykryte zmiany chorobowe, tym pacjentka ma większe szanse na szybkie oraz całkowite wyleczenie.

Z każdym rokiem wśród Polek wzrasta świadomość ważności profilaktyki przeciwko rakowi piersi. Organizowany w październiku Marsz Różowej Wstążki. W dodatku najnowsze badania wskazują, że ponad 45 procent wszystkich zmian kobiety wykrywają samodzielnie w domu.

Jednak to jeszcze za mało. Każdego miesiąca do lekarza zgłasza się wiele kobiet, u których proces chorobowy jest w zaawansowanej fazie. To znacznie zmniejsza szanse pacjentki na zachowanie piersi, a nawet przeżycie.

Badanie mammograficzne trwa tylko 15 minut, a może uratować Twoje życie! Kliknij i dowiedz się więcej!


Jeżeli zależy Ci na wczesnym wykryciu raka piersi (a powinno!), koniecznie badaj się raz w miesiącu, najlepiej od razu po zakończeniu krwawienia miesiączkowego.

Samodzielnie możesz wykryć raka piersi! Kliknij i dowiedz się więcej na temat odpowiedniej profilaktyki!


Jak samodzielnie badać piersi?

Stań przed lustrem bez stanika. Ręce trzymaj wzdłuż ciała. Obejrzyj dokładnie swoje piersi, czy brodawki nie mają żadnych zmian, przebarwień lub wypukłości. Następnie unieś w górę obie ręce, a następnie delikatnie je opuść. Sprawdź, czy obie piersi poruszają się w jednakowy sposób.

Prawą rękę załóż za głowę, a następnie lewą dłonią zbadaj prawą pierś. Następnie wykonaj badanie na odwrót. Zwróć uwagę, czy nie czujesz żadnych zgrubień, których nie było podczas badania w zeszłym miesiącu.

Ściśnij delikatnie palcami brodawki. Zwróć uwagę, czy nie wydobywa się z nich żadna wydzielina.

Ostatnim etapem badanie jest położenie się na wznak na łóżku i zbadanie swoich piersi w tej pozycji - dokładnie w taki sposób, jak podczas badania przed lustrem.

Badanie piersi może uratować życie

Badanie piersi może uratować życie

Ulicami Warszawy przeszedł XV Marsz Różowej Wstążki, współorganizowany t przez Stowarzyszenie "Amazonki". Zobacz, co działo się tego dnia w Stolicy!

ID galerii:797Opracowanie: Emilia Czaczkowska-Bołtromiuk

Źródło: MilionKobiet.pl

Foto: Thinkstock


Dodał(a): Emilia Czaczkowska-Bołtromiuk , Piątek 25.01.2013 (aktualizacja: 2013-01-25)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (2)

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.
kalunia
To prawda, rak wcześnie wykryty daje 100% szans na wyleczenie. Ale żeby wykryć go odpowiednio wcześnie, trzeba się regularnie co miesiąc badać. Nie chodzi oczywiście o latanie do lekarzy co chwilę, do tego chyba nikt nie ma cierpliwości ;) ale o samobadanie w domu, najlepiej zawsze w tym samym dniu cyklu. Same znany nasze piersi najlepiej i w ten sposób dostrzeżemy najszybciej wszelkie zmiany. Może tez warto pomyśleć o brasterze? Ja mam i bardzo sobie chwalę, badanie zabiera dosłownie chwilkę, a jestem o wiele spokojniejsza, bo urządzenie jest w stanie wykryć nawet 3mm zmiany.
Dodano: 2017-11-13 15:03:11 Zgłoś nadużycie
runa
ja za kazdym razem mam wrazenie że cos tam czuje
Dodano: 2013-05-16 12:53:15 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×