Banany - jak to w końcu z nimi jest?

Zobacz, kto może jeść banany i o której godzinie najlepiej po nie sięgnąć!

banany-a dietaaaamain.jpg

Banany - te pyszne owoce to powód do waśni dwóch przeciwstawnych podejść do kwestii zdrowego odżywiania. Zwolennicy tych bogatych w potas owoców twierdzą bowiem, że banany potrafią w naszym organizmie zdziałać cuda, dostarczając mu potrzebnych dla zdrowia składników i mowa tu nie tylko o zdrowiu fizycznym, ale i psychicznym. Według zwolenników np. diety witariańskiej, banany i aktywność fizyczna, to najlepszy sposób na zdrowie i wewnętrzną równowagę. 

Z drugiej jednak strony, przeciwnicy spożywania bananów twierdzą, że te owoce spowalniają metabolizm i tuczą, a jeśli chcemy zachować szczupłą sylwetkę, nie powinniśmy po nie sięgać zbyt często, co jest zupełnym przeciwieństwem stanowiska wspomnianych powyżej witarian, którzy po banany sięgają każdego dnia. Gdzie zatem leży prawda?

Według dietetyków, banany są świetnym uzupełnieniem diety i zawierają wiele cennych składników odżywczych, takich, jak potas i magnez, a także witaminy z grupy B czy tryptofan, dzięki którym w organizmie mogą produkować się hormony szczęścia. Jednak prawdą jest także, że banany mogą przeszkadzać w zgubieniu zbędnych kilogramów i powodują szybki wzrost cukru po spożyciu. 

Kto zatem może je spożywać? Banany mogą oczywiście jeść wszyscy, pod warunkiem, że nie mają na nie alergii. Jeśli jednak staramy się pozbyć nadwagi i uregulować poziom cukru w organizmie, banany nie powinny gościć u nas zbyt często. Kiedy sięgać po banany? Według dietetyków, najlepszą porą jest pora lunchowa. Banan zjedzony na drugie śniadanie rozjaśni nam umysł, doda sił witalnych i poprawi koncentrację. Będzie też zdecydowanie zdrowszą opcją niż np. filiżanka wymyślnej latte. Bananów nie radzimy jednak spożywać na czczo oraz wieczorem, gdyż może to negatywnie odbić się na naszym samopoczuciu i sylwetce. 

zdjęcie: Shutterstock  

Zobacz też: Dodał(a): Natalia Fijał , Wtorek 14.03.2017 (aktualizacja: 2017-03-14)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×