Catering dietetyczny – co powinniśmy wiedzieć?

Czyli o bezpieczeństwie diety i o tym, na co zwracać uwagę decydując się na taką usługę. Zobaczcie, które z nich polecamy z czystym sumieniem!

Catering dietetyczny – co powinniśmy wiedzieć?

Catering dietetyczny – co powinniśmy wiedzieć?


Od ponad dwudziestu lat systematycznie rośnie liczba zapracowanych, nieźle zarabiających osób, które odczuwają potrzebę odpowiedniego, regularnego odżywiania, ale nie mają czasu, by o nie zadbać. Mają dość jedzenia "co popadnie", wygospodarowanie w środku dnia godziny na lunch na mieście jest dla nich problemem, a codzienne zamawianie w porze obiadowej pizzy, pasty lub kebabu też im nie odpowiada. Poza tym lunch to tylko jeden posiłek, a co z resztą dnia?

W odpowiedzi na takie zapotrzebowanie rozwinął się nowy rodzaj usług – catering dietetyczny, czyli dostarczanie całodziennych zestawów posiłków pod wskazany adres. W Warszawie firm oferujących catering dietetyczny jest kilkanaście, a i w innych dużych miastach też już można je znaleźć. Korzystają z nich ludzie, którzy zamiast tracić czas na bieganie po delikatesach czy supermarketach wolą przed lub po pracy pobiegać, pojeździć na rowerze lub poćwiczyć w fitness klubie, a stać ich na zamówienie do domu, biura, kancelarii czy przychodni gotowych posiłków i to na cały dzień.

Catering dietetyczny – co powinniśmy wiedzieć?Szukając odpowiadającego nam cateringu dietetycznego powinniśmy kierować się nie tylko wyglądem strony internetowej, jakością zdjęć (jemy oczami, a wiadomo co dzisiaj może zrobić photoshop) i ogólnikowymi zapewnieniami, jakie to wszystko, co dostaniemy, będzie wspaniałe. W końcu chodzi o jedzenie, więc powinniśmy przyjrzeć się merytorycznej stronie oferty, a więc temu, co mamy zamówić. Firmy raczej nie podają na stronie internetowej, co będzie serwowane w poszczególnych dniach i może się okazać, że z podanego na stronie przykładowego menu wielu potraw nigdy nie zobaczymy, dlatego dobrze jest przedzwonić pod numer kontaktowy i poprosić o przesłanie mailem konkretnego menu na najbliższe dni.

Osobną kwestią jest zdrowotność zamawianej diety. Szczególnie osoby, które chcą zamówić catering dietetyczny, by schudnąć, kierują się doświadczeniami znajomych lub opiniami z forów internetowych sugerującymi, że taka czy inna modna dieta przyniesie błyskawiczny efekt w postaci utraty wagi. Może i przyniesie, ale niestety prawidłowość jest taka, że po bardzo szybkim obniżeniu wagi jeszcze szybciej się ona odbuduje, a przy okazji kilku-, kilkunastu tygodniowe braki składników żywieniowych mogą sprawić, że nasz organizm zacznie niedomagać. Dlatego dobrze rozważmy, na jaki rodzaj diety się zdecydować i jak ma się ona do tego, co zalecają dietetycy.

Warto też sprawdzić, gdzie i w jakich warunkach przygotowywane są posiłki. Powinno to się odbywać w zakładzie – taki jest wymóg przepisów prawa żywnościowego – wdrożonym systemem jakości HACCP oraz posiadającym decyzję Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego, czyli Sanepidu, o spełnieniu warunków sanitarno-higienicznych do prowadzenia takiej działalności. Większość firm podaje takie informacje na stronie internetowej, choć są i takie, o których trudno dowiedzieć się cokolwiek i które formalnie nie istnieją, co może rodzić podejrzenia, że nie podlegają nadzorowi sanitarnemu nad jakością i bezpieczeństwem dostarczanych potraw.

Generalnie, zanim zdecydujemy się na skorzystanie z usługi cateringu dietetycznego, sprawdzajmy, pytajmy. Jeżeli firma nie ma niczego do ukrycia, to odpowiedzi nas uspokoją i dadzą gwarancję, że oferowana dieta wyjdzie nam na zdrowie.

Poniżej linki do kilku firm oferujących catering dietetyczny w Warszawie (w nawiasach liczba aglomeracji i dużych miast, w których dana firma oferuje swoje usługi):

• LightBox (13)  ZOBACZ TUTAJ
• Dr Bardadyn (6) ZOBACZ TUTAJ
• Wygodna dieta (5) ZOBACZ TUTAJ
• Sztuka Jedzenia (4) ZOBACZ TUTAJ
• Fit and eat (2) ZOBACZ TUTAJ
• Na Zdrowie (2) ZOBACZ TUTAJ
• Easy diet (1) ZOBACZ TUTAJ
• Lanse (1) ZOBACZ TUTAJ
• Hit Dieta (1) ZOBACZ TUTAJ
• Perfect Diet (1) ZOBACZ TUTAJ
• Pogotowie Kulinarne (1) ZOBACZ TUTAJ


Źródło: Mat. prasowe
Foto: Shutterstock
Dodał(a): Magdalena Tokarczyk , Wtorek 08.07.2014 (aktualizacja: 2014-07-08)

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (10)

Awatar
Anonim
Catering dietetyczny to świetna sprawa! Od kilku tygodni jestem na diecie dla aktywnych od lunabox i naprawdę jestem zadowolona. Smaczne jedzenie, dobrane super. Trawię idealnie, nie mam żadnych kłopotów. No i oszczędzam czas :)
Dodano: 2018-02-19 23:29:56 Zgłoś nadużycie
Anonim
może nie jest to catering dietetycnzy ale polecam wam firmę cateringową z trójmiasta - http://banglob.pl/ bardzo fajna oferta!
Dodano: 2018-02-19 09:43:50 Zgłoś nadużycie
Anonim
Miałam okazję zamawiać catering wspomnianej Wygodnej Diety i naprawdę byłam zadowolona. Bezpośrednio na https://www.wygodnadieta.pl/ można zapoznać się z rodzajami diet i zamówić catering. Schudłam kilkanaście kg w nieco ponad rok (sporo też ćwiczyłam), więc jeśli któraś z Was się zastanawia, to polecam. ;)
Dodano: 2018-01-29 09:29:21 Zgłoś nadużycie
Anonim
Przede wszystkim trzeba się orientować, ci i ile jeść, a jeśli nie wiemy jak jeść to można właśnie korzystać tak jak ja z Warszawskiego Zdrowego menu.
Dodano: 2017-06-30 17:31:29 Zgłoś nadużycie
Anonim
df
Dodano: 2017-06-30 17:30:35 Zgłoś nadużycie
Anonim
Brakuje mi tu mojego cateringu Przełom w Odżywianiu. Korzystam z ich diety od ponad roku i jestem w pełni zadowolona, bo mam efekty i jeszcze ani razu nie byłam niezadowolona z ich jedzenia. Jak narazie wszystko świeże, dania dosyć zróżnicowane i brak problemów z dostawami.
Dodano: 2017-05-16 18:17:55 Zgłoś nadużycie
Anonim
Ja wziąłem dietę 1500 kcal z http://www.pureandfresh.pl , myślałem na początku że będę głodował, ale wcale tak nie było i po 2 miesiącach mam 4,5 kg mniej. Nie ćwiczę specjalnie, ale regularne i małe posiłki spowodowały naprawdę duży spadek wagi. Ze swojej strony polecam.
Dodano: 2017-04-04 18:02:54 Zgłoś nadużycie
Anonim
Ja wziąłem dietę 1500 kcal z https://www.pureandfresh.pl , myślałem na początku że będę głodował, ale wcale tak nie było i po 2 miesiącach mam 4,5 kg mniej. Nie ćwiczę specjalnie, ale regularne i małe posiłki spowodowały naprawdę duży spadek wagi. Ze swojej strony polecam.
Dodano: 2017-04-04 18:02:13 Zgłoś nadużycie
Anonim
Bardzo ciekawy artykuł, ale w zestawieniu firm oferujących catering dietetyczny w Warszawie zabrakło mi http://www.lilyondiet.pl/. Jest to stosunkowo młoda firma cateringowa, ale z tego co mi wiadomo szturmem zdobywa stolicę za sprawę smacznych posiłków w bardzo niskich cenach (ceny zdecydowanie niewarszawskie). Sama korzystam z ich usług i wielu moich znajomych z pracy również. Posiłki są świeże i dobrze zbilansowane i jedzenie zawsze dociera na czas.
Dodano: 2016-08-07 19:34:22 Zgłoś nadużycie
Anonim
Easy Diet – po prostu nie umieją gotować.
W ramach testowania różnych firm zamówiłem na szczęście, u nich tylko na próbę na 5 dni - dietę 2000 kcal. Już pierwszego dnia kurier obudził mnie przed umówionym czasem. Później ani razu nie był w wyznaczonym czasie tylko zawsze robił mi pobudkę. Mieszkam w bloku i nie chcę żeby byle kto mi zaglądał do dostawy dlatego nie zgadzam się na zostawianie na wycieraczce. Zresztą firma podaje że można wybrać przedział godzinowy w którym będą dostarczać.
Pomyślałem sobie że, to nie ważne aby tylko było dobre jedzenie. Niestety jedzenie okazało się wręcz fatalne. Takiego kucharza jak mają to bym zwolnił, a może nie mają żadnego tylko sam właściciel coś tam upichci. Ja mam w każdym razie zamiar zwolnić całą firmę po zakończeniu próby. Przykładowe menu ze strony ma się nijak do tego co potem przywożą, potrawy zupełnie inne i z dużo gorszymi i tańszymi składnikami, a sami nie należą do najtańszych. Co do ilości nie mogę powiedzieć że za mało, ale jak trzeba połowę wyrzucić bo jest to niezjadliwe, to może się już robić za mało. Tak jak we wcześniej testowanej firmie na 25 posiłków (5x5) nie smakował mi dokładnie 1 , a u nich prawie na odwrót smakowały mi 2.
Teraz konkrety co im zarzucam:
- buraczki - smak i zapach błotno-piwniczny bez żadnych przypraw i nie posolone, po prostu ugotowane i starte na grube wióry
- fasolka natomiast ani nie posolona ani nie dogotowana,(lubię warzywa twarde ale jej nie gotowano chyba nawet 10 minut – zwyczajnie surowa
- tzw. tosty pełnoziarniste – czerstwy chleb
- pudding – smak kleju do tapet
- kaszka kuskus – w ogóle niczym nie przyprawiona
- w sałatkach najgorsza gatunkowo szynka z puszki, przewiędnięte liście sałaty z rukolą
- niezachowanie higieny – pakują pojemniczek z sosem (który nie wiadomo na jak brudnym stole wcześniej stał) pomiędzy składniki sałatki. Podwieczorek – posiekana pomarańcza w skórce. A czy przynajmniej umytej. Mogli zostawić w całości sam potrafię obrać.
- dowolna potrawa na bazie suszonych pomidorów – sama sól, że trzeba wypić hektolitry wody
- niezbyt świeże składniki – ogórki lekko podeschnięte (chociaż zafoliowane)
- zupa – trzeba sobie ją dopiero przyprawić żeby miała jakikolwiek smak
Dodano: 2016-06-15 13:35:39 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×