Ciecierzyca - dlaczego warto wprowadzić ją do diety?

Zobacz, dlaczego warto zainteresować się cieciorką, nie tylko, gdy jesteś wegetarianką!

ciecierzycamiskamainmian.jpg

Ciecierzyca to produkt świetnie znany wszystkim wegetarianom, którzy zastępują nią w swoim jadłospisie białko zwierzęce. Jednak popularnie nazywana cieciorką ciecierzyca to znacznie więcej niż kuchenne wybawienie dla wegetarian. Także mięsożercy mogą czerpać z mnogości jej zalet - nie tylko smakowych! 


Ciecierzyca - właściwości zdrowotne

Jak już wspomniane zostało powyżej - ze względu na to, że jest bogatym źródłem białka i aminokwasów, cieciorka może być zdrowym zamiennikiem mięsa. Znajdziemy w niej jednak także niezbędne dla zdrowia żelazo, na którego niedobory cierpią zwłaszcza kobiety o obfitych miesiączkach oraz kwas foliowy - tak ważny dla przyszłych mam. 

Poza tym, warto spożywać ciecierzycę ze względu na zawartość cynku, fosforu i potasu, które świetnie wpływają na nasz układ sercowo-naczyniowy oraz skórę. Ciecierzyca jest także źródłem witamin z grupy B zapewniających zdrowie układu nerwowego. Ciecierzyca obfituje także w błonnik, a do tego jest niskokaloryczna, dlatego szczególnie warto się nią zainteresować, jeśli postanowiłaś przejść na przedwiosenną dietę. Dlaczego warto jeść ciecierzycę?

Bogaty w cenne elementy skład cieciorki przekłada się na nasze zdrowie i piękny wygląd. A zatem, co konkretnie zyskamy, gdy wprowadzimy ja do swojej diety? Oto podstawowe korzyści płynące z zajadania się ciecierzycą:

- wspomaganie leczenia anemii, cukrzycy, nadmiaru "złego" cholesterolu,

- uzupełnienie niedoborów kwasu foliowego u kobiet starających się o dziecko, które to niedobory mogą powodować wady cewy nerwowej u maluchów, 

- usprawnienie perystaltyki jelit,

- działanie profilaktyczne przeciwko zachorowaniu na nowotwór jelit, 

- usprawnienie funkcjonowania organów trawiennych - żołądka i trzustki, 

- wzmacnianie odporności organizmu,

- poprawa witalności,

- poprawa wyglądu skóry, włosów i paznokci,

- korzystny wpływ na płodność,

- pomoc w zrzuceniu zbędnych kilogramów. 


Jeśli jeszcze nie jesteś przekonana do wprowadzenia ciecierzycy do swojej diety, zobacz jakie cuda można z niej wyczarować w kuchni: placki z ciecierzycy, sałatka z ciecierzycą

zdjęcie: iStock  Dodał(a): Blanka Kaczmarek , Poniedziałek 06.02.2017 (aktualizacja: 2017-02-06)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (1)

Awatar
Anonim
polecam na odchudzanie zastosować preparat piperine burner, świetnie pomaga w kuracji odchudzającej
Dodano: 2017-02-06 15:41:55 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×