Co jeść, żeby zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka?

Zobaczcie, co na ten temat sądzą naukowcy z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.

warzywa-owoce-i-nowotwory.jpgNowotwór to straszna choroba, o czym dobrze wiedzą Ci, którzy mają kogoś bliskiego, kto na te paskudztwo cierpi lub cierpiał. Mówi się, że przed rakiem nie można uciec, ale naukowcy wciąż prowadzą badania, które mają dać nam odpowiedź na pytanie, jak można zmniejszyć ryzyko zachorowania na nowotwór. Jednym z tropów jest odpowiednia dieta. 

 POLECAMY: Jakich chorób najbardziej obawiają się Polki?

Naukowcy z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, z Wydziału Nauki o Żywności przepytali grupę 217 osób w wieku 23-80 lat o ich nawyki żywieniowe. Uczestnicy badania mieli za zadanie określić jak często jedzą 21 produktów wskazanych przez naukowców.  

Okazało się, że osoby, które częściej jadły produkty mleczne, owoce i warzywa oraz piły soki (owocowe, owocowo-warzywne i warzywne) znacznie rzadziej chorowały na raka. Zaledwie 26 proc. osób, które odżywiały się w sposób określany przez naukowców jako zdrowy, chorowały na nowotwory. Osób, które rzadko odżywiały się w ten sposób było prawie dwa razy więcej (47 proc.).

POLECAMY: Wszystko, co chciałybyście wiedzieć o diecie singli

Przeprowadzone badania pozwoliły naukowcom wysnuć wniosek, że regularne jedzenie produktów mlecznych, warzyw i owoców zmniejsza ryzyko zachorowania na raka piersi u kobiet i raka płuc u mężczyzn nawet o 60 proc. Ma to, oczywiście, swoje uzasadnienie naukowe, nie jest dziełem przypadku. Warzywa, owoce i soki zawierają antyoksydanty, które są "zmiataczami" wolnych rodników. Dlatego dzięki spożywaniu tego typu produktów regularnie opóźnia się proces nowotworowy. 

POLECAMY: Soki warzywne - dlaczego warto je pić?

Jednym słowem - jeśli chcecie zrobić wszystko, by choroba nowotworowa Was nie dopadła - zacznijcie od diety. Postawcie na produkty mleczne a także owoce i warzywa. Dieta powinna być zróżnicowana, wieloskładnikowa, ale też smaczna. Postawcie na zdrowe odżywianie i zadbajcie o to, by Wasz jadłospis był wręcz wzorowy. W końcu chodzi o Wasze zdrowie!

Źródło: MilionKobiet.pl, rynekzdrowia.pl
Foto: Thinkstock


Dodał(a): Karolina Zdunowska , Niedziela 15.11.2015 (aktualizacja: 2015-11-15)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×