Co Polacy sądzą o lekach homeopatycznych?

W czerwcu 2014 roku Polskie Towarzystwo Homeopatii Klinicznej przeprowadziło badanie Polaków w wieku między 18 a 60 rokiem życia, aby dowiedzieć się, co sądzą o lekach homeopatycznych, czy je stosują i na jakie schorzenia, co myślą o lekarzach stosujących leki homeopatyczne, czy chcą, by leki te były dostępne w Polsce. Sprawdźmy.

zdj. gl. milion.jpg

Czy Polacy stosują leki homeopatyczne i na jakie schorzenia?

Ponad połowa badanych przyjmowała leki homeopatyczne. Niecałe 30 proc. podało, że nie, jednak nie wyklucza możliwości wypróbowania ich w przyszłości. Tylko w ciągu jednego roku leczyło się lekami homeopatycznymi przeszło 60 proc. badanych. Infekcje w okresie zimowym, takie jak przeziębienie czy kaszel, są schorzeniami najczęściej leczonymi lekami homeopatycznymi.

Nieco mniejszym powodzeniem cieszą się leki homeopatyczne wzmacniające odporność oraz przeciwbólowe. Polacy leczą nimi również zaburzenia trawienia, a także stres i problemy ze snem. Trzy czwarte ankietowanych jest zdania, że przy tych dolegliwościach leki homeopatyczne są skuteczne. Taki sam procent badanych stosuje leki homeopatyczne na astmę i alergię oraz w pediatrii na choroby wieku dziecięcego. Następnie w chorobach skóry, urazach, takich jak np. stłuczenia, siniaki. Rzadziej rodacy stosują leki homeopatyczne w chorobie lokomocyjnej, w celu złagodzenia działań ubocznych innych leków i przy menopauzie.

Czy Polacy darzą zaufaniem lekarzy stosujących leki homeopatyczne?

Jak wykazuje badanie, aż 70 proc. Polaków ma zaufanie do lekarzy, którzy przepisują leki homeopatyczne swoim pacjentom. Ich zdaniem lekarze ci dużo więcej czasu poświęcają pacjentowi podczas wywiadu, mają całościowe podejście do pacjenta, czyli biorą pod uwagę cechy indywidualne, częściej przepisują leki naturalne, a także są w stanie zalecić zarówno leki homeopatyczne, jak i inne.

Co myślą Polacy o działaniu leków homeopatycznych?

Na podstawie badania najwięcej Polaków uważa, że leki homeopatyczne są bezpieczne. Przeszło połowa potwierdza ich skuteczność. Są to jednocześnie najważniejsze kryteria, jakimi kierują się przy wyborze leków. Prawie 40 proc. Polaków potwierdza, że leki homeopatyczne przynoszą szybki efekt.

Co najbardziej liczy się przy wyborze leków?

Na pierwszym miejscu jest oczywiście ich skuteczność. Tym kieruje się niemal 80 proc. badanych. Następnym kryterium jest bezpieczeństwo i brak działań niepożądanych. Na dalszy plan schodzą szybkość działania oraz naturalny skład leków.

Czy chcemy leków homeopatycznych w Polsce?

Aż 70 proc. z nas optuje za tym, aby leki homeopatyczne były dostępne w Polsce. Co ciekawe, aż 60 proc. badanych chciałoby, aby leki te były przepisywane lub polecane wyłącznie przez lekarza lub farmaceutę.

Źródło/Foto: materiały prasowe


Dodał(a): Joanna Andrzejewska , Wtorek 24.02.2015 (aktualizacja: 2015-02-27)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×