Co polubi Twoja wątroba?

Ze złych nawyków rezygnujemy na ogół dopiero wtedy, gdy zmusi nas do tego poważna choroba. Co warto zmienić, zanim zastrajkuje wątroba?

świeże warzywa

Wątroba to największy (waży prawie 2 kg) organ wewnętrzny. I jeden z najbardziej zapracowanych. Filtruje toksyny zawarte w pożywieniu i napojach, produkuje niezbędne do życia cholesterol, żółć, białka odpornościowe i enzymy oraz magazynuje niektóre witaminy i żelazo. Ma duże zdolności regeneracyjne, ale jeśli przesadzimy z tłuszczem, alkoholem i lekami, możemy doprowadzić do jej stłuszczenia, a nawet marskości. Jak temu zapobiec?

Jeść mniej, ale częściej i niezbyt tłusto

Najlepiej jeść małe porcje pięć razy dziennie. Wskazane są białko, warzywa i owoce Tłuste mięsa, smalec i słonina oraz żywność przetworzona to najwięksi wrogowie wątroby. Tłuszcz zmusza ją do nadprodukcji żółci a przysmaki zawierające konserwanty i barwniki sprawiają, że wątroba musi się uporać z odfiltrowaniem większej ilości toksyn.

Alkohol od święta

Wypicie większej ilości alkoholu raz czy dwa razy w miesiącu jest mniej szkodliwe niż podtruwanie wątroby trunkami codziennie lub kilka razy w tygodniu. Alkoholowe stłuszczenie wątroby oraz marskość wcale nie występują jedynie u alkoholików. Mogą niemiło zaskoczyć nawet wtedy, gdy pijemy czerwone wino, ale do każdej kolacji. To, co dobre dla serca, nie musi służyć wątrobie.

Tabletka tylko wtedy, gdy naprawdę boli

Środki przeciwbólowe i przeciwzapalne pracują na niewydolność wątroby. Im więcej ich łykamy, tym mniejsza szansa na jej regenerację i większe ryzyko zatrucia organizmu.

Konieczne szczepienia

Przeciwko wirusom powodującym zapalenie wątroby typu A i typu B możemy się zaszczepić. Dzięki temu unikniemy zakażenia HAV i HBV oraz zachorowania na niszczące wątrobę żółtaczki – pokarmową i wszczepienną.

Kiedy do lekarza?

- Raz do roku Po to, aby wykonać badania kontrolne. Proste testy laboratoryjne (próby wątrobowe) pokażą, w jakim stanie jest wątroba i czy nie rozwija się jakaś choroba.
- Jak najszybciej. Kiedy dzieje się coś, co cię zaniepokoi – odczuwasz nieustanny ból z prawej strony pod żebrami, masz nudności, wymiotujesz, tracisz wagę, mimo że się nie odchudzasz, jesteś osłabiona i zmęczona.

 Tekst: Joanna Germak

Przeczytaj również:

Jak korzystać z medycyny

Przyczajony wirus

Wybadaj co się dziejeDodał(a): Katarzyna Szuwara , Wtorek 27.12.2011 (aktualizacja: 2011-12-23)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (4)

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.
Imati
Myślę, że w kwestii diety sprzyjającej prawidłowej pracy wątroby zbyt mało mówi się odżywianiu zgodnym z grupą krwi. Nie jest to jednak żadne odkrycie. W codziennym jadłospisie nieświadomie serwujemy sobie jedzenie, które mimo swojej "naturalności" traktowane jest przez nasz organizm jako toksyczne. Mam na myśli w tym przypadku np. pszenicę, mięso wieprzowe i wiele innych mniej lub bardziej przetworzonych produktów, z którymi na drodze ewolucji nasze ciało nigdy nie miało styczności. To m.in. z tego powodu corocznie notuje się przewlekłe niewydolności wątroby lub pojawienie się tajemniczych chorób o nie wyjaśnionych czynnikach. Lekarze zaś nie mają wystarczającego wykształcenia z zakresu dietetyki - czyli najważniejszego czynnika sprzyjającego leczeniu lub utrzymywaniu się chorób.

Dla osób mających podejrzenie problemów ze swoją wątrobą odsyłam na stronę http://regeneracja-watroby.blogspot.com Myślę, że są tam zawarte wartościowe i mało popularne informacje na temat przyczyn i leczenia problemów z wątrobą.
Dodano: 2012-10-02 12:50:12 Zgłoś nadużycie
Malibu89
mi ostatnio dokucza wątroba i chyba wybiorę się w nowym roku do lekarza;/
Dodano: 2011-12-29 19:39:46 Zgłoś nadużycie
szyszka094
ja ciągle na lekach :( ale pomyśle chodziarz o dobrej diecie
Dodano: 2011-12-27 18:47:57 Zgłoś nadużycie
bboybemybaby
Myślę, że mi nie grozi nic z tych rzeczy. W sumie dosyć często brałam leki, ale teraz już sie staram mniej :)
Dodano: 2011-12-27 15:40:28 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×