Co to jest pitaja i jakie są jej właściwości?

Wygląda niezwykle ciekawie i jest bardzo zdrowa. Określa się ją mianem także "smoczego owocu". Poznajcie bliżej pitaję.

Co to jest pitaja i jakie są jej właściwości

Kiedy przechodziliście obok działu z owocami, zapewne waszą uwagę przykuł właśnie ten owoc, który coraz częściej gości na sklepowych półkach. Pochodzi on z Ameryki Środkowej, ale przez to, że jest niezwykle prosty w uprawie, spotykamy go również w Azji Południowo-Wschodniej, np. w Chinach, czy na Filipinach.

Kwiaty pitaji (inaczej smoczy owoc) charakteryzują się intensywnym zapachem i tym, że są duże i białe. Nazywa się je Księżycowym Kwiatem, czy też Królową Nocy, ponieważ kwitną właśnie tylko nocą. Pitaja owocuje nawet 6 razy w roku i uprawia się ją w suchym, tropikalnym klimacie.

Zobaczcie także: Dlaczego warto jeść szparagi? Oto ich bogate właściwości

Istnieją 3 typy owoców pataji: różowe z białym miąższem, żółte z białym miąższem i różowe z czerwonym miąższem. Ich długość sięga nawet 18 cm.

Oprócz tego, że smoczy owoc cieszy oko, to jeszcze ma wiele wartości odżywczych. Jego niewątpliwym atutem jest to, że jest niskokaloryczny, ponieważ w jego 100 g znajduje się tylko 50 kcal. Ponadto jest źródłem takich witamin, jak B, C i E, a także wapnia, magnezu, żelaza i fosforu. W swoim składzie zawiera aż 80% wody i dużo antyoksydantów, które działają antynowotworowo i antystarzeniowo.

Zobaczcie także: Czy gotowy chiński makaron pozwoli nam schudnąć? Oto wyniki badań

Jak spożywać pitaję?


Ten owoc ma słodkawy, ale jednocześnie niezbyt intensywny smak. Jego konsystencję można porównać z mandarynką. Jest słodszy od kiwi i orzeźwiający.
Można go spożywać na surowo, jednak wcześniej trzeba go obrać z grubej skórki. Przed zjedzeniem można go pokroić w plastry, albo na pół i spożywać łyżeczką. Jest także doskonałym dodatkiem do deserów, koktajli oraz sałatek owocowych.

Z pitaji produkuje się także wina i soki. Z kolei jej kwiaty można spożywać również jako napar oraz bezpośrednio.

Skusicie się? Smacznego!Zobaczcie także:Źródło: MilionKobiet.pl
Foto: Shutterstock


Dodał(a): Agnieszka Pulikowska , Poniedziałek 18.05.2015 (aktualizacja: 2015-05-18)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×