Czerwony pieprz na otyłość

Jeśli lubisz potrawy z dodatkiem czerwonego pieprzu, jesteś w gronie szczęśliwców. Zdaniem naukowców z amerykańskiego Uniwersytetu Purdue w stanie Indiana, właśnie czerwony pieprz może skutecznie ograniczać łaknienie, szczególnie, jeśli na co dzień go nie spożywasz.

Czerwony pieprz na otyłość

Naukowcy zwracają uwagę, że nie jest to odpowiedź na epidemię otyłości, z którą zmagają się przede wszystkim kraje wysokorozwinięte, ale może być jednym z kroków, które mogą zostać podjęte, by zwalczyć nawagę.

Podczas badań, których wyniki opublikowano w magazynie "Psychologia i Zachowanie", zmierzony został efekt oddziaływania grama (połowy łyżeczki) zmielonego czerwonego pieprzu cayenne – w zależności od indywidualnych preferencji.

Uczestnikami badania było 25 osób, bez problemów z nadwagą, z których 13 przepadało za pikantnym jedzeniem, pozostałych 12- wprost przeciwnie. Przez sześć tygodni, zwolennicy ostrych potraw dodawali do nich czerwony pieprz cayenne. Stwierdzono, że właśnie te osoby odczuwały mniejszy apetyt- zwłaszcza na słodkości czy tłuste jedzenie. Po posiłku mierzono u wszystkich badanych wydatek energetyczny i temperaturę ciała. Okazało się, że wskaźniki te były wyższe u osób preferujących "pieprzne" potrawy.

Naukowcy dodają, że lepsze efekty daje pieprz mielony niż granulowany - ten pierwszy bowiem "wypala" jamę ustną, co powoduje obniżenie łaknienia.

Dobroczynne działanie w walce z dodatkowymi kilogramami, przyprawa zawdzięcza kapsaicynie, która hamuje powstawanie komórek tłuszczowych.

Źródło: health.lifegoesstrong.com

Przeczytaj również:

Na kłopoty pomaga umiar

Sposoby na lepsze trawienie


Dodał(a): Ola Wójcik , Wtorek 20.12.2011 (aktualizacja: 2011-12-20)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (4)

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.
adel
witam,
ostatnio znalazłam stronę http://tojefura.com, gdzie mówi się o nowych metodach wykrywania raka czy to pomoże uchronić się przed rakiem, wiem ze profilaktyka jest bardzo ważna
Dodano: 2011-08-05 11:31:13 Zgłoś nadużycie
szyszka094
ja używam przypraw jedynie dla smaku :)
Dodano: 2011-07-15 00:27:06 Zgłoś nadużycie
szyszka094
ja używam przypraw tylko do smaku:)
Dodano: 2011-07-15 00:26:25 Zgłoś nadużycie
nick6
Aż poszłam i kupiłam...:D
Dodano: 2011-06-25 20:32:59 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×