Czy e-papierosy też szkodzą zdrowiu?

Zobaczcie, co wykazały najnowsze badania amerykańkich naukowców.

e-papierosy-wplyw-na-zdrowie.jpgJeśli tradycyjne papierosy porzuciłaś dla ich elektronicznej wersji w trosce o swoje zdrowie, to na pewno zaciekawią Cię ostatnie badania naukowe. 

 Zobacz też: Synowie kobiet, które palą papierosy są słabsi fizycznie

Naukowcy z University of California w San Diego przeprowadzili badania, by sprawdzić jaki wpływ na zdrowie mają opary z elektronicznych papierosów. W tym celu przez kilka tygodni wystawiali komórki ludzkiego nabłonka oddechowego na działanie oparów z e-papierosów i dymu tytoniowego z tradycyjnych papierosów. Na koniec skonfrontowali je z komórkami, które nie miały kontaktu z żadnymi substancjami tego typu. 

Wyniki badań wykazały, że komórki narażone na działanie oparów z elektronicznych papierosów miały dwa razy więcej uszkodzeń komórek DNA niż te, które nie były wystawione na taką próbę. Dym tytoniowy był jeszcze bardziej toksyczny. 

Zobacz też: Jak rzucić palenie? 6 pomocnych kroków

Wniosek z tych badań nasuwa się taki - opary z e-papierosów nie są co prawda tak szkodliwe jak dym z tradycyjnych papierosów, niemniej też mają negatywny wpływ na zdrowie. Uszkodzenia DNA są jedną z najczęstszych przyczyn powstania nowotworów, dlatego jeśli nie chcecie narażać swojego zdrowia na tego typu choroby - lepiej walczyć z e-nałogiem. 

Zobacz też: Jak palenie papierosów może zmienić wygląd?


    Źródło: MilionKobiet.pl, rynekzdrowia.pl
    Foto: Thinkstock


Dodał(a): Karolina Zdunowska , Sobota 09.01.2016 (aktualizacja: 2016-01-12)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×