Czy espresso poprawia stan zdrowia?

Jesteście fanami espresso? Mamy dla was dobre wieści. Ma ona dobroczynny wpływ na zdrowie!

Czy espresso poprawia stan zdrowia?

Za dobroczynne właściwości przypisywane kawie odpowiada w największej mierze zawarta w niej kofeina, czyli związek organiczny zaliczany do grupy stymulantów – substancji psychoaktywnych o działaniu pobudzającym. Jej podstawową i powszechnie znaną właściwością jest niwelowanie uczucia zmęczenia, dzięki blokowaniu receptorów adenozyny. Takie skutki zauważyć można po ok. 30 minutach od spożycia filiżanki kawy. Uczucie wzmożonej koncentracji utrzymuje się przez następne 4 godziny. Co jednak ważne, oprócz pobudzenia coraz częściej wyróżnia się także inne pozytywne właściwości regularnego spożywania napojów z dodatkiem kofeiny. - By móc zweryfikować ich skuteczność, warto sięgnąć po kawową esencję, czyli 25-mililitrowe espresso, pozbawione kalorycznych dodatków, takich jak mleko czy substancje słodzące - podpowiada Joanna Sobyra, ekspert Segafredo Zanetti Poland. Ta klasyczna propozycja jest parzona z 7,5 gramów mieszanki w czasie 25 sekund. Takie parametry ekstrakcji pozwalają wydobyć głęboki, intensywny smak – dodaje ekspert. Jakie zalety niesie ze sobą jej regularne spożywanie?

Przeciwdziała cukrzycy


Naukowcy z amerykańskiej Harvard School of Public Health podjęli się zweryfikowania, w jaki sposób wysokość dziennego spożycia kawy wiąże się z ryzykiem zachorowania na cukrzycę typu 2, cechującą się nadmiernym stężeniem glukozy we krwi. Trwającym cztery lata badaniom, poddanych zostało ponad 100 tys. uczestników. Wykazano, że wśród osób, które zwiększyły spożycie kawy o więcej niż jedną filiżankę, prawdopodobieństwo zachorowania spadło o 11%. Ryzyko cukrzycy wśród badanych, którzy zmniejszyli dzienną dawkę kofeiny, wzrosło natomiast o 17%. Naukowcy zwracają przy tym oczywiście uwagę, że nie bez znaczenia dla zachorowalności pozostają zrównoważona dieta oraz aktywność fizyczna.

Zdrowe serce


Regularne spożywanie kawy może mieć również zbawienny wpływ na nasz układ sercowo-naczyniowy. Jak dowodzą badania Johns Hopkins University Bloomberg School of Public Health, codzienne picie napoju zmniejsza ryzyko wystąpienia niedrożności tętnic oraz zawału serca. Analizie poddano prawie 26 tys. uczestników, podzielonych na kilka grup w tym: niespożywających kawy, spożywających jedną, od 1 do 3, od 3 do 5 oraz powyżej pięciu filiżanek dziennie. Najlepsze rezultaty uzyskali badani, których spożycie utrzymuje się na poziomie od 3 do 5 porcji kawy. Do podobnych wniosków doszli naukowcy ze Scranton University, tłumacząc pozytywny wpływ napoju na pracę serca jego zawartością przeciwutleniaczy.

Naturalne wspomaganie trawienia


Kawie, szczególnie w nazywanych „ojczyzną espresso” Włoszech, przypisuje się powszechnie rolę naturalnego środka wspomagającego trawienie. – Wśród mieszkańców Półwyspu Apenińskiego popularnym zwyczajem jest spożywanie espresso po każdym obfitym posiłku – potwierdza Christian Tirro, barista marki Segafredo Zanetti Poland. – Serwowane wraz ze szklaneczką wody, przyspiesza trawienie i przyswajanie pokarmu, stanowiąc aromatyczne zwieńczenie uczty – dodaje barista. Ułatwienie trawienia wynika przede wszystkim z faktu, że spożycie kawy stymuluje produkcję kwasów trawiennych. Ich maksymalne stężenie pojawia się ok. 30 minut po wypiciu espresso.

Doraźny środek na ból głowy


Kofeina zawarta w kawie polecana jest także jako alternatywa dla farmaceutycznych środków na ból głowy. Przyczyn jej skuteczności w walce z migreną upatruje się w jej właściwościach obkurczania naczyń krwionośnych. Z tego też powodu, substancja jest powszechnym składnikiem leków przeciwbólowych. Wybierając kawę zamiast tabletki, warto przygotować Espresso Romano. Klasyczna włoska propozycja, wzbogacona zawierającą witaminę C cytryną, szybko rozprawi się z uporczywym bólem.

Zobaczcie także:
Źródło: Mat. prasowe Segafredo Zanetti Poland
Foto: Thinkstock


Dodał(a): Agnieszka Pulikowska , Sobota 23.01.2016 (aktualizacja: 2016-01-22)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (1)

Awatar
Anonim
Kwa pobudza trawienie - o tak! I przyspiesza metabolizm. Jeszcze lepiej się sprawdza zielona kawa. Kto walczy z nadmiernymi kilogramami polecam sięgnąć po Green Coffee 5K, Dostaniecie go tu: http://greencoffee5k.pl/
Dodano: 2016-04-05 22:21:31 Zgłoś nadużycie