Czy filtry zawsze nas chronią przed działaniem promieni słonecznych?

Szczególnie w wakacje mocno podkreśla się konieczność ochrony skóry przed słońcem, lecz ile osób tak naprawdę ją stosuje i czy jest ona skuteczna? Sprawdźcie.

Czy filtry zawsze nas chronią przed działaniem promieni słonecznych


Co roku lekarze biją na alarm, aby przed opalaniem koniecznie zastosować filtry na skórę. Jednak badania, które zostały opublikowane przez Amerykańską Akademię Dermatologii wykazują, że Amerykanie mimo wszystko nie dbają o prawidłową ochronę swojej skóry. To jeszcze nie wszystko. Bardziej szokujące jest to, że to kosmetyki chroniące przed słońcem także pozostawiają wiele do życzenia.

W Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom eksperci przeprowadzili badania, w których zapytali grupę osób, jak często stosują kosmetyki zawierające filtry, kiedy przebywają na słońcu dłużej niż godzinę. Okazało się, że tylko 14% mężczyzn regularnie stosuje produkty przeciwsłoneczne. Z kolei wśród kobiet, tylko 30% z nich zawsze chroni swoją skórę. Zdecydowanie więcej mężczyzn niż kobiet przyznało się też do tego, że nigdy nie stosują żadnych kosmetyków chroniących przed promieniami słonecznymi. 

Zobaczcie także: Jak dobrze wyglądać na plaży?

Na tym jednak nie zakończono badań. Sprawdzono także same preparaty. Wzięto pod uwagę 1700 kosmetyków. Co ciekawe, 80% z nich wykazało niższą ochronę, niż producenci deklarują na opakowaniach. Ponadto zawierały one składniki, które mogą być niebezpieczne dla skóry wystawionej na słońce, np. witaminę A, czy oksybenzon.

Oksybenzon to związek, którego działanie może rozregulować gospodarkę hormonalną, uszkadzać komórki, a także powodować powstanie raka. Z kolei witamina A zwiększa wrażliwość skóry, wysusza ją, a co za tym idzie, łatwiej o poparzenie.

Zobaczcie także: Czerniak - jaka jest świadomość Polaków na temat raka skóry?

Zatem w jaki sposób chronić się przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych? Przede wszystkim uważnie czytać skład kosmetyków do opalania. Nie należy też opalać się w godzinach, kiedy słońce świeci najbardziej intensywnie, czyli od ok. 12 do 15. Pamiętajcie też, że po kąpieli nasza skóra jest jeszcze bardziej narażona na poparzenia słoneczne.Zobaczcie także:Źródło: kobieta.onet.pl/ MilionKobiet.pl
Foto: ShutterstockDodał(a): Agnieszka Pulikowska , Środa 10.06.2015 (aktualizacja: 2015-06-10)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×