Czy tabletki antykoncepcyjne zagrażają życiu?

Wiele kobiet obawia się stosowania pigułek antykoncepcyjnych, a inne z kolei nie wyobrażają sobie funkcjonowania bez nich. Czy lęk przed tabletkami jest uzasadniony?

Czy tabletki antykoncepcyjne zagrażają życiu

Antykoncepcja wzbudza kontrowersje nie od dzisiaj. Teraz zaczęto o niej rozmawiać z powodu... śmierci! 21-latka najpierw zemdlała, a po trzech dniach zmarła. Lekarze stwierdzili, że najprawdopodobniej przyczyną zgonu były tabletki antykoncepcyjne.

Kiedy to zdarzenie miało miejsce, Fallan Kurek mieszkająca w Anglii, przyjmowała tabletki antykoncepcyjne Rigevidon od 25 dni. Wtedy to zaczęła mieć trudności z oddychaniem, a także wymiotowała. Potem pojawiły się kolejne dolegliwości, jak ból nóg i żeber. Na koniec zemdlała. Kiedy trafiła do szpitala w Sutton Coldfield, od razu przyjęto ją na oddział intensywnej terapii, gdzie po trzech dniach zmarła.

Lekarze twierdzą, że przyczyną zgonu był zator płucny albo skrzep krwi w płucu. Rodzice dziewczyny opowiedzieli The Birmingham Mail, że w szpitalu stwierdzono iż przyczyną śmierci mogły być pigułki antykoncepcyjne. Te wnioski nie są potwierdzone, aczkolwiek dyskusje na temat tabletek antykoncepcyjnych powróciły. 

Zobaczcie także: Seks po pigułce

Według badań, które możemy przeczytać w British Medical Journal, ponad milion kobiet zażywających tzw. pigułki trzeciej generacji (Yasmin, Femoden i Marvelon) jest w grupie podwyższonego ryzyka. John Guillebaud, ekspert w dziedzinie antykoncepcji i autor książki "The Pill" ("Pigułka") mówi, że: Przy tabletkach dwuskładnikowych, istnieje niewielkie ryzyko zakrzepicy żylnej. Śmiertelność jest niska, ale na miliony osób zażywających pigułkę, jeden lub dwa przypadki mogą zakończyć się jak ten.

Zobaczcie także: Czy będzie antykoncepcja dla mężczyzn?

Family Planning Association ostrzega, że ryzyko zakrzepicy żylnej lub innych skutków ubocznych zwiększa się, jeżeli: ktokolwiek w rodzinie cierpiał na zakrzepicę żylną przed 45. rokiem życia, palicie papierosy, macie: cukrzycę, nadwagę, nadciśnienie, cierpicie na migreny z aurą.

Lekarze przed zapisaniem tabletek antykoncepcyjnych powinni zlecić badania kontrolne, lecz niestety często jest to pomijane.

Zobaczcie także:Źródło: cosmo.ph
Foto: Shutterstock


Dodał(a): Agnieszka Pulikowska , Środa 03.06.2015 (aktualizacja: 2015-06-03)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (1)

Awatar
Anonim
rzeczywiście też czytałam że jednym ze skutków ubocznych stosowania antykoncepcji hormonalnej jest zakrzepica, dlatego żeby się przed nią chronić mój ginekolog polecił mi brać osłonowo harmonellę, zawiera wiele witamin i minerałów a nie jak inne tego typu same zioła, dla mnie też ważne jest to że jest ona polecana przez Polskie Towarzystwo Badań nad Miażdżycą
Dodano: 2015-08-28 21:59:01 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×