Czy wiesz o jakiej porze pić kawę, by miała najlepsze działanie? Sprawdź

Wiele osób nie wyobraża sobie życia bez kawy. Okazuje się, że na siłę jej działania wpływa to o jakiej porze ją pijemy. Wiecie o której godzinie najlepiej sięgać po kawę?

smaczna kawa.jpg

Czy wiesz o jakiej porze pić kawę, by miała najlepsze działanie? Sprawdź

Picie kawy to rytuał bez którego wiele osób nie jest w stanie przetrwać poranka. Choć jej pobudzające działanie zależy od kilku czynników, to jeden może być dość zaskakujący...

Według kanału naukowego AsapSCIENCE godzina picia kawy ma duże znaczenie. Według nich nasz zegar biologiczny i zmiany jakie zachodzą w naszym organizmie w ciągu całego dnia pozwalają wyznaczyć pory, a nawet konkretne godziny, podczas których kawa ma na nas najlepszy wpływ.

Zobacz też: DLACZEGO KAWA NIE ZAWSZE DZIAŁA TAK SAMO I NIE POBUDZA KAŻDEGO? 

W krótkim filmie wyjaśniono, że duże znaczenie ma uwalniany według dobowego rytmu kortyzol. To właśnie on jest odpowiedzialny za naszą czujność, ewentualną senność i poziom hormonów w ciągu dnia. Najwięcej uwalnia się go rano, między godziną 8 a 9, co sprawia, że jest to najgorszy czas na sięgnięcie po smaczne espresso. Dlaczego?

 

Kortyzol wystarczająco stymuluje już w tym czasie nasz organizm, a co za tym idzie, zawarta w kawie kofeina nie będzie miała na nas już tak dobrego wpływu.

Co więcej, picie kawy w tym czasie może sprawić, że nasze ciało wypracuje większą tolerancję właśnie na kofeinę i będziemy jej potrzebowali więcej niż wcześniej, by osiągnąć zamierzony efekt pobudzenia. 

Zobacz też: 5 CIEKAWYCH ZASTOSOWAŃ KAWY, O KTÓRYCH NIE MIAŁAŚ POJĘCIA 

Kiedy zatem unikać picia kawy? Wtedy , gdy poziom portyzolu w naszym organizmie jest wyższy, czyli między godziną 8 a 9, a także 12-13 i 17.30-18.30, pozostałe pory są idealnymi do tego, by rozkoszować się pysznym smakiem kawy.

A wy, o której najczęściej pijecie kawę?

Zobacz też:

Źródło: Milionkobiet.pl

Foto: Shutterstock.com


Dodał(a): Paulina Lęcznar , Poniedziałek 20.07.2015 (aktualizacja: 2015-07-20)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×