Czy zostanie stworzona uniwersalna krew?

Co jakiś czas spotykamy się z ogłoszeniami o zbiórce krwi, a mimo wszystko tej ciągle brakuje. Czy naukowcom uda się temu zaradzić? Wiele na to wskazuje.

Czy zostanie stworzona uniwersalna krew?

Do tej pory brak krwi był największym problemem przy przeprowadzaniu transfuzji. Już w latach 80. podejmowano próby zmiany grupy krwi, jednak do tej pory przeszkodą była efektywność metody - do przemiany potrzebowano bardzo dużo enzymów.

Zobaczcie także: Leczenie komórkami macierzystymi

Kanadyjscy naukowcy jednak postanowili nie zaprzestawać badań i wynaleźli konkretny enzym, dzięki któremu będzie można modyfikować grupę krwi. 

Tego przełomowego odkrycia dokonali badacze z University of British Columbia. Pierwsze wzmianki o tym cudownym enzymie opublikował Journal of the American Chemical Society.

Jak działa mechanizm zmiany grupy krwi? Trzeba do niej wprowadzić enzym wcześniej wyizolowany z bakterii paciorkowca Streptococcus pneumoniae. Dzięki temu enzym usuwa z erytrocytu końcówkę antygenu, który określa grupę krwi. Po tych zmianach krew będzie miała podobne właściwości, co ta z grupy 0, dzięki czemu będzie się nadawała do transfuzji dla każdej osoby. 

Proces jeszcze nie jest doskonały, lecz naukowcy ciągle nad nim pracują. 

Na pewno jest to szansa na przeżycie wielu osób.

Zobaczcie także: 


Źródło: University of British Columbia/Gazeta Wyborcza
Foto: Shutterstock


Dodał(a): Natalia , Czwartek 07.05.2015 (aktualizacja: 2015-05-06)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×