Dobierz odpowiednią poduszkę

Zakłócony sen i ból. Źle dobrana poduszka może nie tylko zepsuć nam noc, ale również zaszkodzić zdrowiu.

Dobierz odpowiednią poduszkę

Dobierz odpowiednią poduszkę

Podstawowym zadaniem poduszki jest podparcie szyjnego odcinka kręgosłupa w czasie snu. Aby spełniała ona swoją rolę musi znajdować się tylko pod naszą głową i dlatego tak ważny jest jej rozmiar. W Polsce można kupić poduszki różnej wielkości, ale najlepsze dla naszego kręgosłupa są te o wymiarach 50x70 i 40x80. Należy unikać tych o wielkości 70x80, ponieważ kładziemy na nich także nasze ramiona. W rezultacie doprowadzamy do dodatkowego wygięcia kręgosłupa.

Poduszki dostępne na rynku można podzielić na klasyczne oraz ortopedyczne. Te pierwsze najczęściej są tańsze i kupimy je praktycznie w każdym sklepie, ale częściej trzeba je wymieniać. Z czasem pod naszym ciężarem tracą swoją wysokość i przestają stanowić właściwe podparcie. Generalna zasada przy doborze poduszki mówi, że jej wysokość powinna równać się długości naszego ramienia. Poduszki ortopedyczne stanowią więc lepsze rozwiązanie.
Dobierane indywidualnie do potrzeb i budowy ciała służą dłużej.

Obecnie dostępne są również poduszki ortopedyczne, które wręcz zmniejszają bóle w górnych partiach ciała, mają działanie relaksacyjne oraz ograniczają chrapanie.

Przy zakupie poduszki warto zwrócić uwagę na rodzaj jej wypełnienia. Może być ono naturalne, bądź syntetyczne. Klasyczne poduszki z wypełnieniem naturalnym zawierają albo sam puch albo puch i pierze. Te drugie dłużej utrzymują swoją wysokość. Istotną wadą poduszek z naturalnym wypełnieniem jest brak możliwości ich prania.

Dla alergików najbezpieczniejsze są poduszki wypełnione tworzywem sztucznym, ale można już zakupić poduszki z wypełnieniem naturalnym, powleczone tkaniną, która nie przepuszcza roztoczy.

Na wybór poduszki wpływ ma także pozycja, w której śpimy. Warto zapytać sprzedawcę o poradę, ponieważ na rynku dostępne są poduszki dla osób śpiących na boku, plecach, brzuchu czy w pozycjach mieszanych. W zależności od naszych preferencji poduszki będą różniły się np miękkością.Przeczytaj również:

Antyoksydacyjne właściwości zielonej herbaty

Regulujące działanie błonnika

Domowe sposoby na oparzenia
Dodał(a): Małgosia Grygiel , Środa 04.07.2012 (aktualizacja: 2012-07-03)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (1)

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.
karolina5265
A słyszeliście o takiej opcji, jak poduszka ortopedyczna do siedzenia? Bo zastanawiam się, czy to daje jakieś różnice, czy w czymś pomaga?
Dodano: 2018-02-21 02:17:48 Zgłoś nadużycie