Naukowcy: zdrada powodem ryzykownych zachowań i problemów ze zdrowiem

Ryzykowne zachowania i problemy zdrowotne konsekwentnie zbierają żniwo. Zwłaszcza wśród kobiet.

iStock-532004903.jpg

Zdrada to jedna z tych sytuacji, która wpływa na Twoje emocje, ego, stan umysłu, relacje z otoczeniem oraz zdrowie. To straszne poczucie bycia niewystarczająco dobrą. W końcu osoba, którą kochasz, oddaje swoje ciało i serce komuś innemu. To miks zmutowanych obaw i zmartwień. 

Naukowcy z Uniwersytetu w Nevadzie przeprowadzili badanie na 232 zdradzonych osobach. Zainteresowaliśmy się tym tematem z kilku powodów. Po pierwsze, wiemy, że niewierność jest jednym z najbardziej nerwowych i niszczących wydarzeń, z którymi mierzą się pary. Chcieliśmy sprawdzić, czy emocjonalne i psychiczne wycieńczenie prowadzi do angażowania się w ryzykowne zachowania, niebezpieczne dla zdrowia, takie jak seks bez zabezpieczeń, uzależnienie od narkotyków, spożywanie alkoholu, objadanie się lub też odmawianie sobie jedzenia- opowiada główna autorka badania M. Rosie Shrout.


Sprawdzono również,  jaki wpływ na ludzką psychikę ma poczucie winy. W pewnym momencie w badaniach nastąpił niezwykły zwrot akcji.  Zauważono, że negatywna ocena partnera, obwinianie siebie oraz szukanie przyczyn zdrady, mają wpływ na zdrowie!


Naukowcy oszacowali również, że to zdradzane kobiety częściej podejmują ryzykowne zachowania niż mężczyźni. Wynika to z tego, że kobiety przywiązują większą wagę do związku, jako źródła własnej tożsamości i w ryzykownym, niezdrowym zachowaniu szukają sposobu na odbudowanie własnej wartości. 


Pamiętaj, że zdrada, to nie tylko gorący, namiętny romans oparty na seksie. Zdrada emocjonalna jest równie bolesna, a na psychikę i zdrowie wpływa w podobny sposób, co jej cielesna koleżanka. Nie obwiniaj się, jeśli Twój partner Cię zdradził. Wina nie leży po Twojej stronie. Jeśli nie możesz poradzić sobie z psychicznymi konsekwencjami zdrady, koniecznie skonsultuj się ze specjalistą. Szukanie pomocy u lekarza nie jest powodem do wstydu

Zdjęcie: iStock


Dodał(a): Małgorzata Rosiak , Środa 14.06.2017 (aktualizacja: 2017-06-14)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×