Podczas miesiączki nie wytrzymujesz z bólu? Oto 5 możliwych powodów...

Jeżeli dolegliwości towarzyszące Ci podczas miesiączki są nie do wytrzymania, powinnaś jak najszybciej znaleźć przyczynę!

cyklmenstruacyjny.jpg

Obfite i bolesne miesiączki mogą być cechą fizjologiczną, jednak nie zawsze. Zdarza się, że uciążliwe dolegliwości są objawem choroby- im wcześniej ją zdiagnozujesz, tym lepiej dla Twojego zdrowia. Oto 5 możliwych przyczyn, które sprawiają, że ból podczas miesiączki uniemożliwia Ci normalne funkcjonowanie:

Mięśniaki i torbiele

Mogą pojawiać się w każdym wieku. Te, które rosną do środka macicy, wydłużają proces gojenia się miejsc po śluzówce złuszczonej w trakcie miesiączki. Na szczęście większość tego typu zmian bardzo łatwo wyleczyć, stosując odpowiednie środki farmakologiczne. Jeśli mięśniaki czy torbiele są większe, można je usunąć chirurgicznie, co pozwala na szybki powrót do zdrowia. Zwykle tego typu narośle widoczne są na zwyczajnym USG, dlatego podstawą są regularne wizyty u ginekologa

Endometrioza

Rozpoznasz ją nie tylko po ogromnym bólu w trakcie okresu. Jeżeli chorujesz na endometriozę, mogą towarzyszyć Ci biegunki, zaparcia, bóle w okolicy kręgosłupa, dyskomfort przy oddawaniu moczu, a także powracająca gorączka. Endometrioza to choroba, która może uniemożliwiać zajście w ciążę- wczesne wykrycie daje większe szanse na efektywne niwelowanie objawów.

Rak szyjki macicy

Jeżeli zauważyłaś u siebie krwawienia po stosunku i między miesiączkami, a do tego towarzyszy Ci ból podczas okresu, powinnaś jak najszybciej udać się do lekarza. Rak szyjki macicy to choroba, która niestety spotyka wiele kobiet, bez względu na ich wiek czy kondycję...

Zaburzenia krzepnięcia krwi

Możliwe, że za obfite miesiączki odpowiedzialne są problemy z krzepliwością krwi. Może je powodować nieprawidłowa budowa płytek krwi, a także zaburzenia pracy wątroby. Zastanów się również, czy nie przyjmujesz leków, które mogą zmniejszać krzepliwość.  Jeśli zmagasz się z bolesnymi miesiączkami, powinnaś jak najszybciej zrobić podstawowe badania krwi.

Niedoczynność tarczycy

Powoduje ona zmiany hormonalne, a dokładniej spadek stężenia żeńskiego hormonu i produkcję prolaktyny. Może powodować obfite i bolesne miesiączki. Jeżeli dodatkowo zauważyłaś, że od jakiegoś czasu jesteś nerwowa i masz problemy z utrzymaniem swojej wagi, prawdopodobnie to właśnie problemy z tarczycą są przyczyną.

Zdjęcie: iStock