Duża ilość owoców może być groźna dla zdrowia?

Mówi się, że owoce to zdrowie i powinny gościć w naszej diecie jak najczęściej. Czy jednak ich zbyt duża ilość może być niezdrowa?

Duża ilość owoców może być groźna dla zdrowia?

Czy nadmiar owoców może być dla nas szkodliwy?

Dostarczenie do organizmu odpowiedniej dawki witamin jest bardzo ważne. Automatycznie, gdy myślimy o zdrowej diecie, mamy przed oczami warzywa i owoce. Od małego uczy się dzieci, że powinny ich jeść jak najwięcej. Czy jednak naprawdę jest to dobre dla naszego zdrowia?

Choć twierdzenie, że owoce są niezdrowe jest mocno nieprawdziwe, to jednak ich nadmiar nie zawsze może być czymś dobrym. Jak to możliwe, że owoce w dużych ilościach mogą nam szkodzić? 

W jedzeniu owoców należy zachować umiar, ponieważ zawierają duże ilości cukrów prostych, co może być przyczyną wahań poziomu glukozy we krwi i wzrostu wagi ciała. W ciągu dnia osoba dorosła powinna spożywać około 300 gramów owoców rozłożonych na 2 lub 3 porcje. - mówi Marietta Wyciechowska, dietetyczka z Centrum Dietetycznego Naturhouse.Do tych najbardziej kalorycznych, czyli tych, których z pewnością nie powinniśmy jeść w nadmiarze, należą między innymi banany, figi, winogrona, mango, czy czereśnie. Jednak tych owoców, których powinno się unikać w dużych ilościach jest mniej niż tych, które możemy jeść nie martwiąc się o ich wysoką kaloryczność. zaliczamy do nich między innymi truskawki, arbuza, pomarańcze, śliwki, porzeczki, maliny, a także wiele innych.

Na spożywane owoce powinny zwrócić szczególną uwagę osoby, które mają cukrzycę, cierpią na różne alergie, a także Ci, którzy cierpią na problemy z układem pokarmowym. 

Jak wszystko co stosowane jest w nadmiarze może szkodzić, tak i owoce jedzone w zbyt dużych ilościach mogą nie przynieść oczekiwanych korzyści. Nie wolno się jednak zniechęcać i pozbyć owoców z diety. Jeśli jednak zachowamy umiar z pewnością wpłyną one korzystnie i dostarczą naszemu organizmowi dużo dobrych witamin.

Źródło: Milionkobiet.pl

Foto: Shutterstock.com


Dodał(a): Paulina Lęcznar , Czwartek 06.11.2014 (aktualizacja: 2014-11-06)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×