Dziecko z AZS – jak zapewnić mu odpowiedni komfort?

Atopowe zapalenie skóry to jedna z najczęściej występujących u dzieci alergicznych chorób skóry. Jest dokuczliwa i charakteryzuje się długotrwałym przebiegiem oraz tendencją do nawracania. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji, ostrożności i stosowaniu środków leczniczych możemy jednak zapewnić dziecku odpowiedni komfort.

13_Dziecko z AZS - jak zapewnić mu odpowiedni komfort.jpg

Na atopowe zapalenie skóry cierpi ok. 20% ludzi na całym świecie. Jego symptomy pojawiają się najczęściej już w bardzo wczesnym dzieciństwie: w 60% przypadków choroba rozpoczyna się w 1. roku życia, w 30% – między 1. a 5. rokiem życia, a tylko w 20% powyżej 5. roku życia (w tym u osób dorosłych). U niektórych pacjentów AZS przechodzi w postać przewlekłą, charakteryzującą się występującymi na przemian okresami zaostrzenia objawów i remisji. U wielu dzieci w wieku około 7 lat bądź najpóźniej w okresie dojrzewania następuje samoistna remisja choroby. Chorym jest się jednak całe życie. Skóra pacjenta pozostaje sucha i wrażliwa, natomiast nawet po długotrwałym wyciszeniu AZS może powrócić ok. 35. roku życia lub jeszcze później. Objawy tej choroby są niestety bardzo dokuczliwe, zwłaszcza dla małych dzieci – dlatego tak ważna jest prawidłowa pielęgnacja, która ma na celu ich łagodzenie.

Objawy AZS

Pierwsze objawy AZS pojawiają się ok. 3. miesiąca życia i są to plamy rumieniowe (występują w różnych miejscach, najczęściej na policzkach) oraz silny świąd. Niemowlę reaguje na tę dolegliwość niepokojem, rozdrażnieniem, często występują też zaburzenia snu i brak apetytu. Skóra dziecka jest sucha. W poważniejszych przypadkach wysypka skórna obejmuje całą twarz, skórę głowy, tułów, kończyny (zwłaszcza w zgięciach stawowych – w łokciach, pod kolanami, na nadgarstkach). Postać ostra AZS charakteryzuje się występowaniem grudek, pęcherzyków, nadżerek, zgrubień na skórze, złuszczaniem się naskórka (przy postaci przewlekłej) oraz lichenizacją. Wysypkę na zgięciach stawowych obserwujemy przede wszystkim u pacjentów w wieku 3-11 lat, natomiast u młodzieży i dorosłych wystąpić ona może na grzbietach dłoni. Przy najostrzejszej formie choroby może dojść do zajęcia całej skóry (erytrodermii).

AZS szczególnie przykre konsekwencje może wywołać u dzieci do 3. roku życia. Ponieważ skóra małego dziecka jest jeszcze niedostatecznie dojrzała, często dochodzi do wtórnych nadkażeń bakteryjnych, grzybiczych czy wirusowych.

U chorych w każdym wieku występuje nadwrażliwość na liczne kosmetyki i produkty pielęgnacyjne, określone alergeny, wełniane ubrania czy pot.

Jak ulżyć małemu pacjentowi?

W ciągu roku u dziecka może pojawić się średnio ok. 9 nawrotów AZS. Częstotliwość występowania wysypki i świądu można jednak ograniczyć poprzez stosowanie odpowiedniej profilaktyki. Niezwykle istotny jest dobór właściwych kosmetyków pielęgnacyjnych. Zrezygnujmy ze wszelkich płynów do kąpieli, które zawierają substancje zapachowe i mydła. Do kąpieli niemowlęcia możemy używać płatków owsianych lub specjalnych olejków. Podczas suszenia delikatnie przyłóżmy ręcznik do skóry i pozwólmy mu wchłonąć wodę – nie pocierajmy. Specjalny kosmetyk – emolient, jak np. Emolium – na atopowe zapalenie skóry powinien być użyty do nasmarowania dziecka po każdej kąpieli. Pamiętajmy, aby zrobić to, gdy skóra jest jeszcze lekko wilgotna. Zazwyczaj smarujemy emolientem całą powierzchnię skóry 3-4 razy dziennie, zużywając tygodniowo ok. 150-200 g preparatu. Częstotliwość kąpieli i aplikowania kosmetyku powinna być jednak określona przez lekarza.

Ubranka dziecka pierzmy w płatkach mydlanych lub w delikatnych proszkach przeznaczonych dla alergików. Starsi pacjenci powinni pamiętać, że przebywanie w chlorowanej wodzie (np. na basenie) podrażnia skórę. Zbawienny wpływ na chorego będzie miała natomiast kąpiel w morzu lub – w warunkach domowych – w wodzie z solą do kąpieli (np. z Morza Martwego).

Chore dziecko nie powinno przebywać w pomieszczeniach, w których pali się papierosy, w miejscach brudnych, zakurzonych, a także klimatyzowanych. Ubranka muszą być wykonane z naturalnych tkanin, np. bawełny czy jedwabiu (jedwabna odzież lecznicza łagodzi świąd, ogranicza pocenie i obniża ryzyko nadkażeń bakteryjnych). Absolutnie unikajmy jednak wełny. W przypadku współwystępowania alergii zaleca się wyeliminowanie skupisk alergenów – np. przy alergii na roztocza i pleśnie usuńmy z mieszkania dywany i zasłony.

Leczenie AZS

Przy lekkiej postaci AZS oraz w okresie remisji opisana powyżej pielęgnacja powinna wystarczyć. W średnich i ciężkich przypadkach lekarze wybierają odpowiednią postać leczenia ogólnego. Mogą być podane m.in. leki przeciwhistaminowe, glikokortykosteroidy (maksymalnie na 7 dni – to lek „pierwszej pomocy” w przypadku nawrotu choroby), cyklosporyna. Stosowana jest też fototerapia (wysoce skuteczna i wygodna dla pacjenta, lecz niestety niezbyt powszechnie dostępna). Rzadziej stosuje się immunoterapię swoistą oraz leczenie biologiczne.

Pojawienie się u dziecka AZS może mieć przyczynę genetyczną, lecz nie musi tak być. Nie powinniśmy w obawie przed wystąpieniem tej choroby (bądź innych alergii) trzymać dziecka w otoczeniu sterylnym, gdyż to właśnie kontakt z bakteriami czy potencjalnymi alergenami kształtuje system immunologiczny człowieka. Nie warto stosować przy pielęgnacji skóry dziecka np. mydeł bakteriobójczych, które wysuszają naskórek i sprawiają, że staje się on nadwrażliwy. Także kontakt ze zwierzętami domowymi może uchronić małe dziecko przed późniejszym wystąpieniem alergii, które nie mają podłoża genetycznego. Niestety w przypadku stwierdzenia atopowego zapalenia skóry skłonność do alergii u pacjenta jest większa. Wówczas najważniejszym działaniem jest codzienna, systematyczna pielęgnacja oraz podjęcie natychmiastowego leczenia w przypadku nawrotu.


Artykuł powstał we współpracy z marką Emolium 


Dodał(a): Joanna Andrzejewska , Niedziela 10.04.2016 (aktualizacja: 2016-04-11)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (6)

Awatar
Anonim
kosmetyki są ważne, żeby dziecku ulżyć, ale najgorzej u mnie było w nocy, jak nie kontrulujesz, czy się drapie czy nie. Dlatego wymieniłam ubranka na te z Daer Eco, bo są miłe, bardzo przyjemne w dotyku no i dla dzieci z AZS ideanle.
Dodano: 2017-04-03 19:23:46 Zgłoś nadużycie
Anonim
No dobrze, a co sądzicie o dermokosmetykach "dr. Michaels"? Słyszałam o nich dużo pozytywnych opinii i zastanawiam się, czy rzeczywiście są tak skuteczne.
Dodano: 2017-03-08 23:09:45 Zgłoś nadużycie
Anonim
U mojego Antka świetnie sprawdziły się emulsja do kąpieli i krem z latopic. Nie tylko dobrze regenerują i nawilżają skórę, likwidują uczucie świądu, co u nas było największym problemem. Emolienty maja bardzo przystępną cenę, do kupienia tylko w aptece.
Dodano: 2016-04-21 13:09:59 Zgłoś nadużycie
Anonim
jak widac kosmetykow na azs jest cale mnostwo, jednak nie kazdemu one pasuja, dlatego warto wiedzeic co najbardziej odpowiada skórze naszego malenstwa, u nas najlepsze okazaly sie emolienty Latopic, a w polaczeniu z doustna kuracja probiotykiem na alergie Latopic przyniosly rewelacyjne efekty, bo alergia bardzo zmniejszyla swoje nasilenie, skora zrobila sie mniej podrazniona, nie swedziala i byla nawilzona! uporczywe objawy alergii powoli mijaly! dziecko bylo o wiele bardziej radosne, bo juz sie tak nie meczylo:)
Dodano: 2016-04-20 12:33:39 Zgłoś nadużycie
lala12
Ja stosowałam tej firmy kiedyś jak Alanek był malutki emulsje do kąpania ale na szczęście nie miał azs tylko strasznie suchą skórę. A te kosmetyki zawierają emolienty i dobrze nawilżają skórę:)
Dodano: 2016-04-18 16:58:51 Zgłoś nadużycie
Anonim
Najlepszy kosmetyk do skóry z AZS, który stosowałam do pielęgnacji mojej córeczki to emolienty Eloderm - rewelacyjnie natłuszczają i pielęgnują nawet te najbardziej wrażliwe miejsca pod kolankami i w zgięciu łokci
Dodano: 2016-04-15 21:53:23 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×