Haluksy - wszystko, co powinnyście o nich wiedzieć

Kobiety kochają szpilki, lecz niestety częste chodzenie w obuwiu, które sprawia, że stopa przez dłuższy czas pozostaje w pozycji nienaturalnej, może prowadzić do różnego rodzaju schorzeń m.in. paluchów koślawych. Zobaczcie, co na ten temat mówi dr n. med. Alina Blacha.

Haluksy - wszystko, co powinnyście o nich wiedzieć

Leonardo Da Vinci powiedział kiedyś o stopie, że jest to cud inżynierii i zarazem dzieło sztuki. I trudno się z nim nie zgodzić. Stopa człowieka składa się w końcu z 26 kości, 33 stawów, 19 mięśni i ponad 100 więzadeł, na których opiera się cały ciężar naszego ciała. Z myślą o tym została zaprojektowana. Człowiek przyjął postawę pionową i bosą stopą przemierzał świat. Dziś nałożyliśmy na nią buty, które jednocześnie stały się ozdobą, modnym dodatkiem – który niedopasowany do naszej anatomii, nie dobrze wpływa na jej kondycję – mówi dr n. med. Alina Blacha.

Główną funkcją stopy jest udział w poruszaniu się – przenoszenie wszystkich obciążeń ciężaru ciała
i stałe utrzymanie jego równowagi. Aż połowa naszej wagi oparta jest o kość piętową. Reszta ciężaru utrzymywana jest przez głowy pierwszej i piątej kości śródstopia. To doskonały mechanizm,
który jednak nie poradzi sobie z takimi przeciążeniami, jeśli włożymy go w but uniemożliwiający prawidłową pracę mięśni stopy – dodaje.

Konsekwencje noszenia źle dobranego obuwia


Buty na wysokim obcasie i koturny mogą pięknie wyglądać na nodze. Niestety częste chodzenie w obuwiu, które sprawia, że stopa przez dłuższy czas pozostaje w pozycji nienaturalnej, może prowadzić do różnego rodzaju schorzeń. Dotyczy to także butów ciasnych, źle dobranych. Jedną z chorób, która jest konsekwencją takiego traktowania stopy, są paluchy koślawe (potocznie zwane haluksami). Zmiany chorobowe są w tym przypadku charakterystyczne i dość łatwe do zdiagnozowania. Pacjenci skarżą się na wypukłość, która pojawia się w okolicy palucha i jego zachodzenie na pozostałe palce.
Miejsce to jest zaczerwienione i boli w czasie ruchu, najczęściej na skutek konfliktu z obuwiem – zauważa dr n. med. Alina Blacha i dodaje, że ból, który się wtedy pojawia, w krótkim czasie obejmuje nie tylko zniekształcony paluch, lecz całą przednią część stopy.
Wynika to z przenoszenia obciążeń przez nie przystosowane do tego części stopy- głównie głowę drugiej kości śródstopia. Pojawiają się w tym miejscu bardzo bolesne modzele. Pacjent zaczyna zmieniać sposób chodzenia, by zniwelować dotkliwe uczucie bólu przy każdym kroku.

haluksy rysunek.jpg

Przyczyny haluksów


Paluchy koślawe to choroba o charakterze cywilizacyjnym, na którą skarżą się przede wszystkim kobiety. Stanowią one ponad 85% wszystkich pacjentów. Między innymi jej przyczyną jest noszenie obuwia nieprzystosowanego do naszych stóp. Rzadko zdejmujemy buty, jeszcze rzadziej chodzimy boso, a to byłoby dla stóp idealną kuracją – przyznaje dr n. med. Alina Blacha- zauważa jednak,
że przyczyn występowania haluksów jest więcej. To nie tylko źle dobrane obuwie. Występowanie tego schorzenia jest również uwarunkowane genetycznie, co stanowi najważniejszy czynnik predysponujący. Dodatkowo u kobiet dochodzą czynniki hormonalne - zmniejszenie napięcia tkanek
w okresie menopauzalnym- wtedy istniejąca  wcześniej niewielka deformacja może  znacznie się pogorszyć.

Zobaczcie także: Maseczki na piękne stopy

Jak zapobiegać powstawaniu haluksów?


Podstawą jest profilaktyka od najmłodszych lat. Niestety w Polsce nie istnieje program profilaktyczny dotyczący stóp i zapobieganiu ich schorzeniom. Sami możemy jednak dbać o nasze stopy. Im więcej będziemy chodzić boso, im bardziej zadbamy o wygodne obuwie pozwalające na prawidłową pracę mięśni stopy, tym większe mamy szanse, że nie dopadnie nas ten problem.

Jak leczyć haluksy?


Jest wiele metod radzenia sobie z haluksami. O ścieżce działania decyduje oczywiście lekarz, który ustala ją w oparciu o badania i stopień zaawansowania choroby. Czasem wystarczą systematyczne ćwiczenia korekcyjne, innym razem specjalne wkładki do butów. Najbardziej skuteczna opcja to zabieg operacyjny. Polega on na przecięciu kości i ustawieniu jej przez lekarza w prawidłowej, skorygowanej pozycji. Całość stabilizowana jest specjalnymi implantami, które utrzymują nową pozycję zespolonej kości. Trwale uwalniają one pacjentów od nawrotów choroby. Oczywiście ważne jest tutaj przestrzeganie zaleceń lekarza i dobór odpowiedniego obuwia po zabiegu operacyjnym – podkreśla dr n. med. Alina Blacha  specjalista ortopedii i traumatologii
z prywatnego szpitala Żagiel Med W Lublinie i dodaje, że stopy po zabiegu nie są umieszczane w gipsie i dzięki specjalnym butom można od razu stawać na nogach, co pozwala na szybki powrót do codziennych spraw. Po przeprowadzonej operacji pacjenta czeka jeszcze około 6 tygodniowa rehabilitacja. Do pełni sił i formy wraca on zazwyczaj po około 8 tygodniach od operacji.

Zdając sobie sprawę, jak ważne są dla nas nasze stopy, bez względu na to, czy jesteśmy genetycznie zagrożeni wystąpieniem deformacji takiej jak paluch koślawy, musimy dbać o stopy. Kupujmy dla nich wygodne obuwie, pozwalajmy na prawidłową pracę naszych mięśni i pamiętajmy, że każdy dodatkowy kilogram, który każemy im dźwigać,  nie jest dla nich dobry. A jeśli nabawiliśmy się  deformacji stóp, warto już teraz zdecydować się na wizytę u lekarza, który wybierze dla nas najwłaściwszy sposób leczenia. Najważniejsze aby nie bagatelizować tego problemu,
bo dolegliwość sama nie minie.Zobaczcie także:


Źródło: mat. prasowe
Foto: Thinkstock/ mat. prasowe
Dodał(a): Agnieszka Pulikowska , Czwartek 28.01.2016 (aktualizacja: 2016-01-27)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (4)

Awatar
Anonim
Ech te szpilki! Przez nie nabawiłam się haluksów ;( Dobrze, że we wczesnym stadium udałam się do Centrum Podologicznego w Tarnowie bo tak to czekałaby mnie operacja! Dziewczyny, nie bądźmy głupie, dbajmy o swoje stopy i nie narażajmy je na takie schorzenia!
Dodano: 2018-09-21 11:01:46 Zgłoś nadużycie
Anonim
Stosował ktoś jakieś urządzenia na haluksy? Ostatnio coraz więcej ich widzę i się trochę zainteresowałam, Przeczytałam opinie o hallublocker i jestem w miarę przekonana ale co wy o tym myślicie?
Dodano: 2018-02-16 08:41:50 Zgłoś nadużycie
Anonim
Haluksy są głównie genetyczne, u mnie właśnie obcasy pogłębiły ten problem. Już kilka lat się tak męczę. Ostatnio dostałam marciny do zakładania na noc na paluchy i przynajmniej tak bardzo nie bolą. A nie chce się kroić...
Dodano: 2016-10-18 15:09:47 Zgłoś nadużycie
Anonim
Ja niestety muszę chodzić w butach na obcasie, taka praca i co mam zrobić na razie korzystam z separatorów sylikonowych, np. tej firmy http://sklep.centrumopiekiseniora.pl/pl/p/HalluDuo/616, okładam tez palucha roztworem z amoniaku i jodyny. Czy któraś z Was ma może jakieś inne skuteczne sposoby nie wymagające operacji.
Dodano: 2016-02-20 19:39:05 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×