Hiperandrogenizm może dotyczyć również Ciebie!

Kiedy w kobiecym ciele występuje nadmierne stężenie hormonów męskich, czyli androgenów mamy do czynienia z tak zwanym hiperandrogenizmem. Zmaga się z nim wiele kobiet, zobacz czy jesteś jedną z nich!

hiperandrogenizm.jpg

Z problemem hiperandrogenizmu zmaga się do 10 procent kobiet w wieku rozrodczym. Występuje wtedy, kiedy w ciele kobiety znajduje się zbyt wiele hormonów męskich, czyli androgenów, a w tym między innymi testosteronu. Ma to znaczący wpływ na życie kobiety. Dobre samopoczucie, życie towarzyskie, seksualne i ekonomiczne to tylko niektóre obszary, które mogą ucierpieć podczas przechodzenia tej choroby.

OBJAWY HIPERANDROGENIZMU

Androgeny w ciele kobiety są wydzielane przez jajniki i korę nadnerczy. Wytwarzane w normalnych ilościach są odpowiedzialne za dobre samopoczucie, zdrowy wygląd skóry, popęd seksualny i gospodarkę wapniową organizmu.

Hiperandrogenizm doprowadza do pojawienia się u kobiet męskich cech płciowych. Dochodzi wtedy między innymi do hirsutyzmu, czyli nadmiernego owłosienia w miejscach, gdzie normalnie nie występuje. Kobiety cierpiące na tę chorobę zmagają się z owłosieniem na twarzy, klatce piersiowej, plecach, rękach, brzuchu i pupie.

Poza tym kobiety zmagające się z tym patologicznym zaburzeniem układu hormonalnego mogą również cierpieć na łysienie typu męskiego, czyli skroniowego. Powstają wtedy tak zwane zakola. Mogą wystąpić również inne objawy na przykład zaburzenia miesiączkowania, obniżenie tonu głosu, przerost łechtaczki. Zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn hiperandrogenizm może być odpowiedzialny za niepłodność. Kobiety bardzo często cierpią na otyłość, podwyższony poziom cholesterolu we krwi i nadciśnienie tętnicze.

PRZYCZYNY HIPERANDROGENIZMU

Przyczyną hiperadnrogenizmu u kobiet są najczęściej schorzenia jajników, w szczególności zespół policystycznych jajników. Zaburzona proporcja pomiędzy aktywnością hormonów męskich i żeńskich pojawia się również na skutek menopauzy. Zmniejsza się wtedy bowiem ilość estrogenów. Hiperandrogenizm może wystąpić również przez zażywanie niektórych leków. Między innymi streptomycyny lub sterydów anabolicznych, które przyjmuje się podczas leczenia wysokiego ciśnienia krwi.

LECZENIE HIPERANDROGENIZMU

Hiperandrogenizm leczy się w zależności od przyczyny występowania choroby. Jeżeli odpowiada za nie wrodzony przerost nadnerczy, pacjentkom podaje się wtedy leki z grupy glikokortykoidów. Jeżeli zaś kobieta cierpi na zespół policystycznych jajników jest duże prawdopodobieństwo, że będzie leczona hormonalnie, czyli za pomocą estrogenu, czasami połączonego z lekami o działaniu antyandrogennym. Można również leczyć same objawy. W przypadku łysienia zastosować implanty włosów z włosów naturalnych lub zabiegi z wykorzystaniem lasera na pozbycie się włosów w niechcianych miejscach. 

Zdjęcie: iStock


Dodał(a): Małgorzata Rosiak , Wtorek 30.08.2016 (aktualizacja: 2016-08-30)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (1)

Awatar
Natalka93
Zgadzam się, kiedy rozszalały mi się hormony, w tym męskie, natychmiast na mojej twarzy pojawiło się mnóstwo wykwitów i włosków. Z początku myślałam, że to wina zaniedbanej higieny, braku maseczek i tym podobnych. Kiedy jednak i to nie zadziałało, zrobiłam kilka badań i wyszło szydło z worka . Prolaktyna wysoko, to samo tarczycowe.. Na szczęście szybko się z ty uporałam, między innymi dzięki http://www.inofem.pl/ . Super jest ten suplement, poprawił nie tylko kondycję skóry, ale i moje ogólne samopoczucie. Cieszę się, że na niego wpadłam.
Dodano: 2017-11-13 16:11:05 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×