Jak leczyć zapalenie piersi?

Podczas naturalnego karmienia piersią zdarzają się kłopoty, a jednym z nich może być zapalenie - dolegliwość, na którą zapadają najczęściej młode mamy. Jakie są objawy zapalenia piersi, co robić, gdy pierś boli? Poznaj sposoby leczenia tych symptomów.

Jak leczyć zapalenie piersi?
Jak leczyć zapalenie piersi?


Zapalenie piersi
to zazwyczaj powikłanie po zastoju pokarmu. Choroba występuje najczęściej w jednej piersi, między 2 - 6 tygodniem po porodzie, choć może przydarzyć się mamom na każdym etapie laktacji. Może być to wywołane także uszkodzeniem i infekcją brodawki gdy dziecko podgryza sutek. Młode mamy początkowo mogą leczyć problem zapalenia piersi same.

Kłopoty z piersiami objawiają się złym samopoczuciem i wygląda to jak przy przeziębieniu - ból głowy, osłabienie, gorączka czy dreszcze ciała. Symptomy te pojawiają się na ogół nagle i skutkują brakiem sił.

Mitem jest, że przy zapaleniu piersi trzeba odstawić karmienie - w trakcie choroby wręcz częściej przystawiaj dziecko do chorej piersi, by opróżniało ją z mleka, a zarazem leczyło. W danym momencie lepiej nie masować biustu, nie uciskać i nie rozgrzewać. Czas choroby można również spędzić w łóżku, leżąc z maluchem i podając mu pierś. Pomiędzy karmieniami, na pierś nakładaj liście kapusty, które pomagają ulżyć i wyleczyć zapalenie biustu.

Jak leczyć zapalenie piersi?

Jak leczyć zapalenie piersi?


Aby zapobiec nawrotom zapalenia warto skonsultować się z doradczynią laktacyjną, która doradzi nam i oceni technikę ssania dziecka, a także przyjrzy się postawie, jaką przybieramy podczas karmienia malucha. Jeśli podczas zapalenia wytworzą się zarazki lub grzyby, trzeba skonsultować się z lekarzem, który zastosuje odpowiednią kurację.

Antybiotyk jest ostateczną formą leczenia zapalenia piersi, a w przypadku jego zastosowania do leczenia tego stanu, wybiera się taki, który nie jest szkodliwy dla dziecka. Jeśli kobieta w odpowiednim momencie nie zgłosi się do lekarza i nie rozpocznie leczenia, zapalenie piersi może wywołać poważniejsze powikłania. Jeśli w piersi pojawi się ropień, wtedy przeciwwskazaniem jest karmienie piersią. Wówczas należy odciągać pokarm za pomocą laktatora.


Źródło: MilionKobiet.pl
Foto: Shutterstock


Dodał(a): Ania Twarowska , Środa 22.01.2014 (aktualizacja: 2014-01-22)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×