Jak nauczyć dziecko picia czystej wody? cz. 2

Druga część cennych porad dla rodziców!

dzieckoiwodamain2.jpg

Pierwszą część artykułu znajdziesz tutaj

6. Gdy dziecko jest spragnione podaj mu wodę

Po intensywnej zabawie, ćwiczeniach, przy wysokiej temperaturze otoczenia uczucie pragnienia bywa tak silne, że domaga się niemal natychmiastowego zaspokojenia. Warto to wykorzystać i zaproponować dziecku wodę.

7. Organizuj degustacje

Dodaj do wody plastry cytryny czy pomarańczy lub listki mięty i pozwól dziecku wybierać. Zróbcie wspólnie kolorowe kostki lodu (wody z dodatkiem owoców) i pozwól dziecku dodać je do czystej wody.

8. Zadbaj o atrakcyjną oprawę

Dzieci uwielbiają kubki i słomki w różnych kształtach i kolorach. Ich wybór jest ogromny, a dzięki takim gadżetom woda z pewnością będzie wspaniale smakować!


9. Wprowadź rytuały związane z wodą

Dla dzieci rytuały mają duże znaczenie. Dają im nie tylko poczucie bezpieczeństwa, ale również pomagają kształtować nawyki. Czasami największą frajdą i zachętą może być możliwość samodzielnego nalania sobie wody. 


10. Baw się z dzieckiem i rozmawiaj z nim o wodzie

Pokaż dziecku, że chociaż woda nie jest słodka ani kolorowa, to jednak jest ciekawa − ma wiele zastosowań i daje wiele możliwości. Opowiedz, jakie znaczenie ma dla organizmu człowieka oraz jak ważna jest w świecie przyrody. Zachęć je do picia poprzez zabawy, które nie tylko sprawią maluchowi radość i poszerzą jego wiedzę, ale także pozwolą spojrzeć na wodę z innej perspektywy. Eksperymentowanie z przedmiotami w wodzie (co pływa, co tonie), zabawa ze stanami skupienia czy wspólne podlewanie kwiatków – możliwości są niemal nieograniczone! Jeśli szukasz inspiracji, zajrzyj na stronę www.wodewode.pl, gdzie znajdziesz mnóstwo pomysłów na kreatywne zabawy z dziećmi w różnym wieku.

11. Daj dobry przykład i… poproś o to dziadków

Aby przekonać dziecko, dobrze samemu dać przykład, inaczej będziemy mało wiarygodni w naszych działaniach. Jeśli więc dotychczas woda nie gościła na Waszym stole, to warto to zmienić i poprosić o zaangażowanie wszystkich domowników. Także dziadków, u których wciąż jeszcze dominuje przekonanie, że zwykła woda jest bezwartościowa i trzeba do niej coś dodać – syrop, herbatkę czy chociaż odrobinkę cukru… a przecież siła wody tkwi przede wszystkim w tym, że nie zawiera ona zbędnych dodatków.

12. Zachęć przedszkole swojego dziecka do wzięcia udziału w akcji „Mamo, tato, wolę wodę!”

Już od 2009 roku w przedszkolach w całej Polsce wodny bohater Zdrojek zachęca dzieci do picia wody i… te działania przynoszą efekty. Nic tak nie wpływa na dzieci jak wspólna zabawa,wzór ulubionych koleżanek i kolegów oraz celebrowanie picia wody w przedszkolnej grupie.

źródło: materiały prasowe, zdjęcie: Thinkstock  


Dodał(a): Katarzyna Rydz-Korzenecka , Niedziela 23.04.2017 (aktualizacja: 2017-04-21)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (1)

Awatar
Anonim
Zazwyczaj synek chętnie pije czystą wodę, problem jest przy biegunce, wtedy jest marudny i w ogóle nie chce pić. W takich sytuacjach podaje mu orsalit drink, gotowy płyn nawadniający o truskawkowym, słodkim smaku. Synek chętnie go poje, a ja nie boje się że dojdzie do odwodnienia.
Dodano: 2017-04-27 21:40:40 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×